Erdoğan: PYD de insanlık için tehlikeli

G-20 bünyesinde İstanbul’da düzenlenen Kadın 20 Zirvesi’nin açılışında konuşan Erdoğan; IŞİD, PKK, PYD ve YPG’nin birbirinden farkı olmadığını vurgulayarak “PKK’yı da YPG’yi de PYD’yi de insanlık için tehlikeli örgütler olarak görüyoruz. Hiçbir ülkenin terör örgütleri arasında ayrım yapması kabul edilemez” diye konuştu.

Erdoğan, PYD’ye yapılan silah yardımı için de “Bugün işinize geldiği için desteklediğiniz terör örgütünün yarın silahını size doğrultacağından şüpheniz olmasın” dedi.
Erdoğan sözlerine “Teröristlere destek verenler bölgeyi ve dünyayı bir felakete sürüklüyor” diyerek devam etti.

50 tonluk silah yardımı

ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele kapsamında eğit-donat programını rafa kaldırıp bölgedeki Kürt ve Arap güçlerini destekleyeceğini açıklamasının ardından YPG’nin kontrolündeki Haseke’ye 50 tonluk silah ve mühimmat yardımı ulaştırıldığı açıklanmıştı.

ABD yardımın Kürt güçeriyle birlikte çalışan Arap güçlerine verildiğini söylese de dün konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, silah yardımını aldıklarını ifade etmişti.
Erdoğan konuşmasında bu gelişmelere tepki göstererek şöyle devam etti:

“Sorduğumuz zaman biz bunu DAİŞ’e karşı savaştıkları için veriyoruz diyorlar. O zaman El Nusra denilen bir örgüt var. O da DAİŞ’e karşı savaşıyor. Ona terör örgütü olarak bakıyorsun da diğerine neden terör örgütü olarak bakmıyorsun?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün ABD Başkanı Barack Obama’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklanmış, iki liderin Suriye’deki siyasi geçiş sürecinin başlatılması için IŞİD üzerindeki baskının artırılması ve ‘ılımlı muhaliflerin’ desteklenmesi konusundaki fikir birliğini teyit ettiği belirtilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here