Erdoğan’a yazlık sarayın biri bitmeden diğerine başlandı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Cumhurbaşkanlığı için yapılan yazlık sarayın biri bitmeden diğeri için arazi seçildi…

Okluk Koyu’nda inşa edilen Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayının çevresindeki arazi ve iş yerlerinde kamulaştırma amacıyla ölçümler yapılırken, Bitlis’in Ahlat ilçesinde Van Gölü kıyısında yapılması planlanan bir başka Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayı için de arazi seçildi.

Yusuf Yavuz

Türkiye ekonomik krizle boğuşurken, “Bizde kriz mriz yok, bunların hepsi manipülasyon” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Van Gölü kıyısında yapılması planlanan yeni yazlık saray için arazi belirleme çalışmasına başlandı.

AHLAT’TA VALİ VE KAYMAKAM YENİ SARAY İÇİN ARAZİ BEĞENDİ

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapılması planlanan yeni yazlık saray için Van Gölü kıyısında bulunan ve mülkiyetinin Ahlat Belediyesi’ne ait olduğu belirtilen 10 bin metrekarelik arazide inceleme yapıldı. 1071 metrekare alana oturması planlanan yeni yazlık sarayın inşa edileceği arazinin incelemesinin ardından konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ahlat’ın AKP’li Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Bitlis Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu, Ahlat Kaymakamımız Sayın Mustafa Akgül ve Sayın Cumhurbaşkanımızın Görevlendirdiği Mimar Hilmi Güner Bey ile cumhurbaşkanlığı köşkü alan çalışmalarımıza başladık. Ülkemize Kubbet-ül İslam’a ve milletimize hayırlı olsun. Uzun süredir yürüttüğümüz bu projemize cevap veren âlem-i İslam’ın ümidi Sayın Cumhurbaşkanımıza halkım adına şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA İLK KAZMAYI VURACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Ağustos’ta gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin 947’nci yıl dönümü etkinliklerindeki konuşmasında, “Sultan Alparslan’ın otağını kurduğu Ahlat’a biz de Cumhurbaşkanlığı Köşkü kuracağız” sözlerinin ardından gündeme gelen proje için seçilen arazinin beğenildiği öğrenildi. Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Orta Asya Devlet Başkanlarını Ahlat’ta inşa edilecek Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde ağırlamak istediklerini dile getiren Ahlat Belediye Başkanı Çoban, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat vereceği gün ilk kazmayı vuracaklarını belirterek projenin kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

OKLUK’TAKİ TAHRİBAT VE BETONLAŞMA UYDUDAN BİLE GÖRÜNÜYOR

Öte yandan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde Marmaris Okluk Koyhu’nda yaptırılan Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayının ise inşaat çalışmaları ise sürüyor. Koruma altındaki arazinin imar planları değiştirilerek inşa edilen yazlık saray için Okluk Koyu’nda deniz dolduruldu, bir de yeni asfalt yol yapıldı. Okluk koyunda iki yıl içinde gerçekleşen ağaç katliamı, kıyı ve ormanlık alanın betonlaştırılması ve yeni ulaşım yolu ile yaşanan topografik değişim uydu haritasına da yansıdı. Geçmişte 4 odalı mütevazı bir konutun yer aldığı koyda bugün büyük bir yapı kompleksi ile arka planda bulunan dev bir inşaat şantiyesi dikkat çekiyor.

SARAYIN ÇEVRESİNDE KAMULAŞTIRMA YAPILACAK İDDİASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaat çalışmaları sürdürülen Okluk Koyundaki yazlık sarayda ilk tatilini geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda yapmıştı. Yoğun güvenlik önlemlerinin sürdüğü Okluk Koyu ve çevresinde şimdi de ‘kamulaştırma’ iddiası gündeme geldi. Geçtiğimiz hafta bölgede ölçüm yapan kamu görevlilerinin yazlık sarayın çevresindeki arazi ve iş yerlerinin kamulaştırılması için çalıştığı öne sürüldü.

ESKİ CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI PULAK: ‘KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ’

Okluk’taki eski Cumhurbaşkanlığı konutunun fikir babası ve mimarı olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Başdanışmanı Gazeteci Can Pulak, “Nihayet korktuğumuz başımıza geldi. Okluk koyu kamulaştırılarak halka, deniz turizmine ve mavi yolculuğa kapatılacak” sözleriyle kamulaştırma iddialarını gündeme getirdi.

‘ÖZAL KAMULAŞTIRMA TALEBİNE İZİN VERMEMİŞTİ’

Okluk koyu ve çevresinin kamulaştırılmasının yapılabilecek çok büyük bir yanlış ve hata olduğu görüşünü savunan Pulak, “Yerli yabancı denizciler, yatçılar, doğa severler artık bu güzel ve muhteşem koydan yararlanamayacaklar. Günlerdir koyda ölçümler yapılıyor, deniz turizmine hizmet eden lokantalar ve baba topraklarını işleyen köylüler, istimlâk sonucu yerlerinden çıkarılacaklar. Benzer talep, 1991 yılında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal zamanında da gelmiş ve Okluk, Sazanlı, İngiliz ve Hırsız koylarının güvenlik nedeniyle kapatılması istenmişti. Ancak Özal, buna izin vermemiş ve vatandaşlarla birlikte yüzerek buralarda turizmin devam etmesini sağlamıştı” ifadelerini kullandı.

‘OLANLAR BÜYÜK BİR KORKU VE SESSİZLİKLE İZLENİYOR’

Ne yazıktır ki turizmden para kazananlar, sivil toplum kuruluşları, deniz ticaret odaları, TÜRSAB, bu koylardan yararlanan ticari ve özel yat sahipleri, olanları büyük bir sessizlik ve korkuyla izlemekte, en doğal demokratik hakları olan itiraz ve istek haklarını bile kullanamamaktadırlar” görüşünü dile getiren Can Pulak, “Bunun altını dikkatle çizerek, söylemek istediğim bir şey var. Her konuda mangalda kül bırakmayanlar, Türk turizmi ve denizciliği adına yapılan bu büyük yanlışlığa kayıtsız kalmakta, en azından yasal mercilere dilekçe yazmaktan bile çekinmektedirler” dedi.

CUMHURBAŞKANI VE TURİZM BAKANINA ‘İŞLEMİ DURDURUN’ ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a seslenen eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Can Pulak şunları dile getirdi: “Sayın AKP Genel Başkanı, lütfen bu gereksiz işlemi hemen durdurunuz. Kraldan fazla kralcı bürokratların Türk turizmine ve denizciliğine verdikleri büyük zarara mani olunuz. Sayın Turizm Bakanı, parlak nutuklar atmak yerine parlak kararların alınmasına katkı sağlayınız. Sağlayınız ki, korumak ve geliştirmekle yükümlü olduğunuz turizmimiz daha fazla zarar görmesin.

‘ALLAH TÜM KOYLARIMIZI KORUSUN’

Allah sadece Okluk Koyunu değil, tüm koylarımızı ve Gökova ile Hisarönü körfezlerimizi korusun. Anlaşılıyor ki, buraları milli park yapılmadıkça ve milli park kararına değiştirilmezlik kazandırılmadıkça, koruyabilmek giderek güçleşecektir. Bir Türkiye sevdalısı olarak, çevreye yapılan tahribatları önlemeye gayret eden bir yurttaş olarak, Gökova ve onun muhteşem koylarının korunmasına duacı bir insan olarak, AKP Genel Başkanından ilk defa bir istekte bulunuyorum. Lütfen ülkemizin güzelliklerinin, ormanlarının, denizlerinin, akarsu ve göllerinin, muhteşem koylarının korunmasına yardımcı olunuz, katkı veriniz ve ne olur buralara dokunmayın ve dokundurtmayın.”

Önceki haberİran’ın öteki yüzü
Sonraki haber‘Türkiye’nin et sorunu yok, tercihinizi değiştirin!’
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.