Erol Parlak öğrencilere sazı anlattı

Erol Parlak öğrencilere sazı anlattı

0
PAYLAŞ

Geçen pazartesi Prof. Dr. Erol Parlak, Tottenham’da Türkçe ve Kürtçe konuşan toplum üyesi çocukların da gittiği Earlsmead İlkokulu’nun konuğuydu.

Prof. Dr. Parlak, saz ve geleneksel müziği şöyle anlattı:

“Saz Türkiye’nin anakarası Anadolu’da kökleri çok eskilere dayanan bir enstrümandır. İki yöntemle elle (şelpe) ve mızrapla çalınan saz Anadolu’da doğumdan ölüme, partilerden düğüne pek çok etkinliğin vazgeçilmez enstürümanıdır. Saz ile söylenen geleneksel müziğe ‘Türkü’ denir.”

Prof. Dr. Parlak, biri kendi bestesi olmak üzere 3 türkü havalandırdı. Türkülerden birine okul öğrencilerinden ikiz kardeş Su ve Defne Eskioğlu vokalist olarak eşlik etti.
Mini konser sonrasında öğrenci ve öğretmenlerden alkış alan Prof. Dr. Parlak, Anadolu kültürünü Londra’da ilkokul öğrencilere anlatmaktan büyük keyif aldığını söyledi. Sanatçı daha sonra minik öğrencilerin sorularını yanıtladı.

“SANATÇI 9 AY LONDRA’DA”

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Parlak, İTÜ-Kings College arasındaki İngiltere’de yaşayan Türkiyelilerin kültürel ve sanatsal durumlarının tesbiti ve yapılması gerekenler” üzerine 9 aylık sürecek bir alan araştırma projesi kapsamında Londra’da bulunuyor.

Sanatçı ve akademisyen olarak yaklaşık 25 yıldır ulusal ve uluslararası alanda bir çok projede yer alan Prof. Dr. Parlak 12 Aralık Cumartesi akşamı herkese açık olacak Açık Gazete Gecesi’nin onur konuğu olarak çalacak.

Açık Gazete Gecesi “22 Moorfield Road, N17 6PY” adresindeki Kuzey Londra Toplum Merkezi’nde yapılacak.

BİR CEVAP BIRAK

ten + seventeen =