“Eserlerimizi geri isteyeceğiz”

Bakan Ertuğrul Günay, Akdeniz Turistik Otelciler Birliğinin (AKTOB) 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla dün geldiği Antalya’dan bugün Demre ilçesine gitti.
Günay, Demre Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’i ziyaret ederek, kısa süre görüştü. Görüşmede Demre İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Bayraktaroğlu da hazır bulundu.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Günay’a, Demre’deki Andriake Liman Kenti ve Myra Antik Kenti kazılarını yürüten Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik’in bir süre önce gazetecilere yaptığı ”Demre’den 1087 yılında İtalya’nın Bari şehrine kaçırılan Noel Baba’nın kemikleri geri getirilmeli, Demre’deki mezarına konulmalı” şeklindeki açıklaması hatırlatıldı.

Bunun üzerine Günay, Türkiye’den geçmiş yıllarda çeşitli biçimlerde, haksız şekilde yurt dışına çıkarılmış çok sayıda tarihi değer bulunduğunu, bunların arasında Noel Baba’nın kemiklerinin de yer aldığını söyledi.

Günay, ”Tarihi değerlerimiz arasında görkemli yapılar ve yapı parçaları da var. Bunlar dünya müzelerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Her objenin kendine ait olduğu yörede sergilenmesi anlayışıyla bunları geri isteyeceğiz” dedi.

Noel Baba’nın kemiklerinin geri istenmesinin haklı bir talep olarak gördüğünü belirten Günay, şöyle devam etti:

”Tabii ki geri isterken bizim bunları dünyaya gerekli biçimde sergileyebileceğimiz, sahiplenebileceğimizi de hissettirmemiz gerekiyor. Buna uygun bir gayret içindeyiz. Müzelerimizi, arkeolojik alanlarımızı daha fazla sahiplenmeye, bu talebimizin haklılığını dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Kısa vadede bunları gerçekleştireceğimize inanıyorum.”

Bir gazetecinin Noel Baba’nın kemiklerinin ne zaman isteneceği sorusunu ise Günay, ”Bunu bilim adamı arkadaşlarımla tartışmam gerekir. Elimizde hazır bir takvim yok” diye yanıtladı.

Bakan Günay, başka bir soruyu yanıtlarken de 2010 yılı tanıtım ihalesinin yapıldığını, ocaktan itibaren dünya çapında tanıtım faaliyetlerine başlanacağını bildirdi.
Ertuğrul Günay, şunları kaydetti:

”Hemen arkasından Berlin ve Moskova fuarları var. Bunlara katılacağız. 2009 yılını artıyla kapatan, önemli turizm ülkesi olarak tekiz. Bu önemli bir başarı. Bu başarıyı sürekli kılmaya çalışıyoruz. Her yerde söylüyorum, kişi başına düşecek geliri artıracak politikalar geliştirmeye çalışıyoruz. Asıl hedefimiz bu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.