Fareler bu kez gemiyi terk etmedi

Kanada ve ABD denizcilik yetkilileri serseri mayın gibi kalan geminin akıbetini Uzay’dan uyduyla izlemeye devam ediyor, ayrıca Sahil Güvenlik gemiye ulaşmaya çalışıyor.

Geçen yıl Açık Gazete’de yer almış haberimizle durumunu açıkladığımız, borcundan dolayı icraa yoluyla Kanada tarafından el konulan gemi sonunda Rusya’ya iade edilecekti. Ancak bir yıldan beri borcu ödeyeceğini söyleyip ¨devamlı su yapan¨ sözünü tutmamış Rus tarafı bu işi uzatınca, gemiyi Karayipler’deki Dominik Cumhuriyeti’ne göndermek, orada parçalatıp alacağını tahsil etmek kararı çıktı.

Fakat kış ortasında kimin aklına geldiyse, gemiyi limandan bir romörkör vasıtasıyla fırtınalı denize çıkartmak fikri oluştu. Böylece birkaç gün evvel St.John limanı doklarında sessiz sessiz bekleyen Lyubov Orlova adlı 100 metrelik, 270 yolcu kapasiteli gemi yola çıkarıldı.

Bununla beraber kısa süre sonra, Okyanus’ta birden fırtınaya yakalandığı açıklanan romörkör ve arkasına takılı gemi tehlikeye düşecekti. Çekici halatların kopması üzerine romörkör gemiye sahip çıkamadı ve kendi güvenliği için 170 deniz mili yolu geri katedip limana döndü. Ancak bu kez içinde farelerden başkası olmayan geminin Kanada’nın açık denizdeki petrol tesislerine doğru sürüklendiği haberi alındı. Bunun üzerine Hibernia Petrol Şirketi’nin açık deniz kuyusunda alarma geçildi. Hâlen sürüklenen geminin batma ihtimali daha yüksek görünüyor, buysa parasını alamayan Kanada’nın işine gelmemekle beraber, bir başka felakete yol açması durumunda Kanada’nın bundan mesûl kalacağı beklentisiyle, içten içe ¨Keşke bu bela gemi bir batsa da kurtulsak!¨ diye dua ediliyor.

İlgili Haber: http://www.acikgazete.com/editorden/2012/01/21/iki-yil-liman-tatili-bitti.htm?aid=45169

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.