Fatih’in kemiklerini sızlatacak rant projesi!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Tarihin üstüne tarih manzaralı konut ve otel projesi: Fatih’in yaptırdığı surlar, fiyatları 1 ila 7 milyon lira arasında değişen lüks konut ve otel projesine reklam malzemesi oldu…
 
İstanbul’un tarihi Yedikule Hisarları sit alanı üzerinde inşa edilecek bir konut projesine reklam malzemesi oldu. Osmanlı döneminde demiryoluna teknik altyapı hizmeti vermesi için 1871 yılında açılan Yedikule Cer Atölyelerinin üzerinde inşa edilmesi planlanan ‘Cer İstanbul’ adlı konut projesinde, “geçmişin görkeminden, geleceğin yaşamına” sloganıyla ön satışlara başlandı. Bizans döneminde inşa edilen kapı ve surların, İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından ilave ettirilen surlarla birleşmesiyle oluşan Yedikule Hisarları, Osmanlı’nın ilk hazinesi ve daha sonra devlet hapishanesi olarak kullanıldı. Yedikule surlarının bitişiğinde yer alan 40 bin metrekarelik sit alanı niteliğindeki arsa üzerinde inşa edilecek olan Cer İstanbul’da satışa çıkarılan konutların en düşük fiyatı ise 1 milyon liradan başlıyor, 7 milyon liraya kadar ulaşıyor.
 
YEDİ MİLYONA YEDİKULE SİT ALANINDA SUR MANZARALI DAİRE
İstanbul’un Fatih ilçesi sınırlarında, tarihi yarımadada yer alan Yedikule Hisarları bir konut projesinin reklam malzemesi oldu. İmrahor İlyas Bey Mahallesi’nde bulunan 2384/7 nolu parsel üzerinde Ege Yapı tarafından inşa edilmesi planlanan Cer İstanbul adlı konut projesinin ön satışlarına başlandı. Metrekaresi 11 bin ila 21 bin lira arasında değişen fiyatlara satışa sunulan konutların en ucuzu 1 milyon TL’den başlıyor, büyüklüğüne göre 7 milyon TL’ye kadar ulaşıyor. “Geçmişin görkeminden, geleceğin yaşamına” sloganıyla satışa sunulan Cer İstanbul projesinin tanıtımlarında tarihi Yedikule Hisarlarına ait surlarının kullanılması dikkat çekiyor.
DEMİRYOLU TARİHİNİN ÜZERİNDE OTEL VE KONUTLAR YÜKSELECEK
Osmanlı döneminde Rumeli Demiryolu Hattının teknik ve altyapı ihtiyaçlarını karşılaması için kurulan ve 1871 yılında hizmete açılan, 1997’de ise kapısına kilit vurulan Yedikule Cer Atölyelerinin üzerinde inşa edilecek olan konut projesi konut, otel, ofis ve ticari birimlerden oluşacak. Projenin uygulanacağı toplam 40 bin 945 metrekarelik arsa üzerinde, ‘Korunması gerekli kültür varlığı’ olarak tescil edilmiş demiryollarına ait 5 ayrı yapı bulunuyor. Proje kapsamında tarihi yapıların yenilenerek kullanılması planlanırken tarihi yapılara ilave olarak 5 ayrı yeni blok daha inşa edilecek.
İNŞAAT PROJESİNİ KORUMA KURULU DA ONAYLADI
Fatih Belediyesi’nin hazırladığı ve tarihi yarımadayı kapsayan 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda tarihi ve kentsel sit alanlarının ‘siluetine aykırı olmaması ve yapılaşma koşulları aşılmaması’ şartıyla korunan alanlarda turizm kültür alanları, park ve dinlenme alanları ve dini tesis alanları inşa edilmesinin önü açıldı. Bunun ardından Yedikule Cer Atölyeleri’nin bulunduğu alanda konut projesi yapılması için hazırlanan avan proje, İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 16 Şubat 2018 tarihinde onaylandı. Kurulun onayladığı projede, tarihi yapıların yenilenmesinin yanısıra 5 ayrı yeni blok ile otopark ve mescid inşa edilmesi öngörülüyor.
PROJE SAHİBİ KABADAYI: ‘TARİHİN İÇİNDE AYRICALIKLI BİR YAŞAM’
Emlak Konut GYO güvencesi altında inşa edilecek olan Cer İstanbul projesinin tanıtım toplantısında konuşan Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Konumuyla tarihin içinde ayrıcalıklı bir yaşam biçimi sunan ve çok değerli bir yatırım fırsatı olacak Cer İstanbul ile nesilden nesile aktarılan bir tarihe sahip çıkıyoruz. Projede doğal ahşap ve taşın yer aldığı detaylarıyla tarihin içinde zamansız bir duruş sergileyen, silüeti bozmayacak bir yapı dili kullanırken, mevcut tarihi binaları tamamen aslına uygun bir şekilde restore ederek modern yaşam alanlarına dönüştürüyoruz. Ege yapı olarak bizler kadar Tarihi Yarımada’ya önem veren yabancı turistleri de düşünüyoruz. Tarihin içinde keşfedilecek yeni hazineleri gün yüzüne çıkarırken böylesi bir tarih içinde konaklayabilecekleri dünyaca ünlü bir otel grubunun üst segment markasını da yakın zamanda İstanbul’a getirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
KÜLTÜR MİRASI VE TARİH RANTA TESLİM EDİLDİ
Yenikapı Miting Alanı, tarihi surlar ve Marmaray Kazlıçeşme İstasyonu ile çevrili Yedikule Cer Atölyeleri bünyesinde, vagon bakım atölyesi, hangar, marangozhane, ofis ve kaynak kesim atölyesi gibi tescilli üniteler bulunuyor. Konut ve otel projesinin bütüncül koruma yaklaşımından uzak kaldığı belirtilirken, planlama ve koruma ilkeleri açısından tarihi mekanların kültürel amaçlı kullanıma yönelik olması gerekirken rant projelerine dönüştürülmesi tepki çekiyor.
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × three =