FED faiz oranını değiştirmedi

Toplantıdan sonra yaptığı açıklamada FED, acil kredi olanaklarının büyük bölümünü planlandığı gibi 1 şubatta devre dışı bırakacağını belirterek, ekonomideki düzelmenin altını çizdi. Açıklamada, “Ekonomik faaliyet düzelmeyi sürdürdü, istihdam piyasasındaki kötüleşme hafifledi” denildi.

FED, geçen yıl finansal krizle mücadelede ekonomiye 1 trilyon dolardan fazla kaynak sağlayarak, bir dizi acil önlem almıştı.
FED açıklamasında, “kaynak kullanımında düşük faizler, durgun enflasyon eğilimleri ve istikrarlı enflasyon beklentileri dahil ekonomik koşulların, muhtemelen faiz oranlarının uzun bir süre olağanüstü düşük seviyelerde tutulmasını gerektireceği” ifadesini kullandı.

FED, 16 Aralık 2008 tarihinde yüzde 0 ile 0,25 aralığına çektiği gösterge faiz oranını o tarihten bu yana değiştirmedi.
New York’ta Easy Forex şirketinden piyasa uzmanı Melvin Harris, FED’in faiz kararının, mevcut faiz oranlarını gelecek yılın ikinci yarısına kadar yükseltmeyeceğini teyit ettiğini söyledi.

Senato Bankacılık Komitesi perşembe günü, FED Başkanı Ben Bernanke’nin ikinci bir dört yıl daha Fed başkanlığı görevi için adaylığını oylayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here