FT: Atatürk’ten ziyade Putin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığını değerlendiren gazete, “Başbakanın keyfi ve despotik tavırları ülkenin refahı için bir tehdit arzediyor” diyor.

Yazıda, geçen on yıl içinde Erdoğan’ın ülkenin iktisadi ve siyasi dönüşümü için övüldüğünü belirtiliyor.

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına adaylığını ilan ettiği bir dönemde ülkenin siyasi çalkantı içinde olduğu kaydediliyor.

Financial Times’a göre ekonomi zayıflıyor ve Erdoğan uluslararası itibarını yitiriyor.

Yolsuzluk iddiaları ve iktidar çekişmesiGazete son bir yılda gündeme gelen yolsıuzluk iddiaları ve Erdoğan’ın Gülen cemaati ile olan “iktidar mücadelesini” kısaca aktarıyor.

Gazeteye göre, komşuları Irak ve Suriye’nin kriz yaşadığı bir dönemde Türkiye’deki gelişmeler yabancı yatırımcıları huzursuz ediyor.

Ama gazete Erdoğan’ın tavrından ödün vermeye yanaşmadığını yazıyor.

Erdoğan’ın uzun süredir talibi olduğu cumhurbaşkanlığını ülkenin siyasi sistemini değiştirmede nihai araç olarak gördüğü ileri sürülüyor.

Gazete muhaliflerin de Erdoğan’ın başkanlık sistemi hayallerini otoriter bir yönetimin işareti olarak gördüklerini belirtiyor.

Financial Times “Erdoğan’ı seçip seçmemek seçmenin kararıdır ama seçildiği taktirde bunun ülkeyi nasıl daha iyiye götüreceğini görmek zor” diyor.

2011 seçimlerinden bu yana Erdoğan’ın sağı solu belli olmayan, rahatsızlık kaynağı bir politikacı haline geldiği, cumhurbaşkanı olması halinde de bu durumun muhtemelen düzelmeyeceği ileri sürülüyor.

“Atatürk’ten ziyade Putin”Erdoğan’ın Kürt açılımınından övgüyle bahseden gazete, “ama bu Ortadoğu politikasında tartışmalaı bir aktör haline gelen Erdoğan’dan nadir bir olgunluk örneğidir” diyor.

Ekonominin de kırılgan olduğunu belirten gazete “durgunluktan daha iyi bir performans beklenemez” diye yazıyor.

Financial Times Erdoğan’ın cumhubaşkanlığını “ilk turda ezici bir oyla kazanmamasının ülkenin hayrına olacağı” kanısında.

Gazeteye göre “ezici bir zafer Erdoğan’ı, itibarının yanısıra sosyal dokusu da yıpranmış bir ülkenin başına getirecek”.

Gazete, böylesi bir durumda “Atatürk’ten ziyade Putin” gibi olacağını ileri sürdüğü “Erdoğan’ın Türkiye’sinin, başbakanlığının ilk on yılında onca hayran olunan ülke olmayacağını” belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.