FT: Başbuğ geri çekilme taktiğinde

FT bugün Türkiye’deki “Balyoz Darbe Planı” soruşturmasına tam sayfa ayırmış ve ordu siyaset ilişkilerinin geldiği noktayı enine boyuna irdelemiş.

“Garnizonun kapısında” başlıklı ve Delphine Strauss imzalı değerlendirmede şu satırlar dikkat çekti:

“Silahlı kuvvetlerin, gözaltıların başlamasından bu yana sürdürdüğü suskunluk, general, bürokrat ve sivillerin seçilmiş siyasetçilerden üstün olduğuna uzun süredir inanılan bir ülkede, güç dengesinin artık esaslı bir biçimde değişmekte olduğunun kabulü anlamına geliyor.

Bu dönüşüm, sonunda Türkiye’yi kimin yöneteceğine karar verilecek nihai bir mücadeleyi de tetikleyebilir. Bu da NATO üyesi, Avrupa Birliği adayı ve bölgesel diplomaside giderek daha başat bir rol üstlenen Türkiye’nin Batılı müttefikleri açısından hayati bir sorudur.”
FT Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarıyla ilgili kaygı uyandıran bir başka noktaya da dikkat çekerek “Bu soruşturmalar ve anayasa reformu girişimlerinin, hükümetin muhaliflerini sindirme çabası olarak algılanmaları durumunda, toplumsal ayrışmaya ve siyasi istikrarsızlığa neden olabileceği” öne sürüldü.

Gazete şöyle devam etti:

“Bazıları da bu soruşturmaların AKP tarafından değil, Fethullan Gülen hareketi gibi cemaatler tarafından yönlendirildiğini düşünüyor. Eurasia Group adlı danışmanlık kuruluşundan Wolfango Piccoli bu durumu şöyle yorumluyor: ‘AKP ve Gülen hareketi, Türkiye’deki sekülarizmin katı unsurlarını yumuşatmak amacında birleşiyorsa da, cemaatin AKP’nin dini özgürlükleri genişletme vaadini yerine getirme konusundaki yetersizliğinden ya da gönülsüzlüğünden hayal kırıklığına uğradığı belirtiliyor.”

FT, Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirdiği yazısında ordunun siyasete müdahale geleneğine ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bugün durduğu yer konusuna değinerek şu yorumu yaptı:

“Ilımlı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ordunun artık demokrasinin yanında olduğunu ısrarla vurguluyor. Ancak Başbuğ bu yaz görevi bırakıyor. Buna ek olarak, kamuoyu önünde yaptığı açıklamalarla siyaseti ve kamuoyunu etkilemeyi sık sık denemesi, ordunun Türk kimliği algısını koruma hakkından feragat etttiğinden ziyade, taktik bir geri çekilmeye işaret ediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 6 =