FT: Suriyeli isyancılar ve Kürtler çatışıyor

FT: Suriyeli isyancılar ve Kürtler çatışıyor

0
PAYLAŞ

Gazete “Şimdiye kadar aralarında adı konulmamış bir barış mutabakatı bulunan iki grubun çatışması, Suriye toplumundaki bölünmüşlüğü ve silahlı muhalefetin halkı Esad yönetimine karşı birleştirme konusunda ne kadar zorlandığını gösteriyor.” dedi.

Gazeteye göre Hüseyin Cummo adlı bir Kürt siyasi eylemci, “Halep’in kuzeyindeki geniş bir alana yayılan çatışmaların kontrolden çıkma tehlikesi var. Çatışmalar, Suriye devrimini mahvedebilir. Herkes çok korkuyor ve sonuç felaket olabilir.” diyor.

Haberde özetle şöyle deniyor:

“Rejime muhalif olmalarına karşın Suriye’nin 2 milyonluk Kürt nüfusu iç savaşın dışında kaldı ve Türkiye’ye çok yakın buldukları Arap isyancılara güvenmedi. PKK’nın Suriye Demokratik Birlik Partisi PYD ile yakın ilişkisi var. Beşar Esad’ın birçok Arap muhalifi, PYD’nin Suriye rejimiyle işbirliği yaptığına inanıyor.

“Buna rağmen Arap isyancılar ve Kürtler, geçen haftaya kadar Kuzey Suriye’de sınırları kontrol noktalarıyla belirlenen kendi bölgelerinde kaldılar ve aralarında kayda değer bir çatışma çıkmadı. Ancak Cuma günü Özgür Suriye Ordusu savaşçıları Halep’te kontrolleri altındaki alanı genişletmek için Kürtlerin denetimindeki Eşrefiye mahallesine girince durum değişti.

“Gerçekte ne olduğu konusunda farklı görüşler var. Ancak birçok kişi, Kürtlerin Özgür Suriye Ordusu’nun mahalledeki varlığını protesto etmesinden sonra çatışmaların başladığını söylüyor. Bunun üzerine Esad’a bağlı güçlerin bölgeyi bombaladığı belirtiliyor. Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif gruba göre mahalledeki çatışmalarda çoğu isyancı 30 kişi öldü.

“Siyasi eylemcilere göre Özgür Suriye Ordusu, Halep’i Kürt bölgesi Arfin’e bağlayan yolda bazı Kürt sivilleri gözaltına aldı. Ahrar el Suriye tugayından bir komutan da, bazı askerlerinin Kürtler tarafından gözaltına alındığını söyledi. Şimdi bazı Kürt sivillerin serbest bırakıldığı ve iki tarafın da tansiyonu düşürmeye çalıştığı belirtiliyor.

“Ahrar el Suriye, Kürtler’i Esad’a karşı verdikleri mücadelede ‘kardeşleri’ olarak niteledi. Ancak isyancı gruplar arasında tam işbirliği sağlanamaması, durumu tehlikeli bir hale getiriyor. Zira başka bir isyancı grup Kürt köyü Kastel Cando’ya saldırdı ve dün hala çatışmalar sürüyordu.

“Uluslararası Kriz Grubu’ndan Peter Harling’e göre, iki grup arasındaki ilişkilerin gergin olması ve bu kadar kaotik bir ortamda toprak mücadelesi verilmesi nedeniyle bir süredir çatışma çıkması zaten bekleniyordu. Özellikle de Türkiye sınırındaki stratejik bölgelerde denetimin Kürtlere geçmesinden sonra.”

BİR CEVAP BIRAK

three × 2 =