İşgalin yıldönümünde Iraklılar karamsar

İngiliz BBC ile Amerikan ABC News tarafından yürütülen ve sonuçları savaşın yıl dönümüne bir gün kala açıklanan araştırma, Iraklıların sadece yüzde 39’unun yaşamlarının iyileşme yolunda olduğunu düşündüğünü ortaya koyuyor.

Iraklıların yüzde 35’inin gelecekte işlerin daha iyi gideceğini inandığını ortaya koyan araştırmada, ayrıca halkın sadece yüzde 26’sının kendi mahallelerinde kendilerini güvende hissettiklerini ifade ettiği belirtiliyor.

Araştırma sonuçlarına göre, Iraklıların çoğu yaşam koşullarının kötüleştiğini düşünüyor. Örneğin, Iraklıların yüzde 88’i elektrik temini konusunun kötü ya da çok kötü idare edildiğini, araba kullanmanın ya da yemek yapmanın zor olduğunu söylüyor, yüzde 69’luk bir kesim ise su temin etmenin zor olduğunu belirtiyor.

Demokrasiye desteğin de yüzde 14 gerilediğini gösteren araştırma, güçlü bir kişi tarafından idare edilmek ya da İslam devleti kurulmasını isteyenlerin oranında da yüzde 8’lik bir artış olduğunu gösteriyor ve yerel yetkililer ve koalisyon güçlerinin eleştirildiğini de ortaya koyuyor.

Buna göre, Iraklıların yüzde 53’ü Irak hükümetinin idaresinden hoşnut değil, yüzde 82’si de yabancı güçlere güvenini yitirmiş durumda bulunuyor. Iraklıların yüzde 78’i yabancı güçlerin varlığına karşı çıktığını söylerken, yüzde 69’u da yabancı birliklerin durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramadığı görüşünü savunuyor.

Araştırmada öne çıkan tek iyimser nokta ise, Iraklıların yüzde 56’sının ülkenin bir iç savaşta olduğunu düşünmemesi, yüzde 58’inin de ülkenin birliğinin bozulmamasını istediğini ifade etmesi oldu.

Irak’ın 18 vilayetinde 25 Şubat ile 5 Mart 2007 arasında yapılan araştırmaya göre, Iraklıların yüzde 63’üne yakını, güvenlik durumunun iyileşmesi ve ülkenin kurumlarının güçlenmesini takiben yabancı birliklerin Irak’tan ayrılmasını istiyor.

ABD’DE PROTESTO

ABD Başkanı George Bush’un 4 yıl önce başlattığı Irak savaşı dün New York’ta onbinlerce kişi tarafından protesto edildi.

Gösteriyi düzenleyen “United for Peace and Justice” aralarında öğrenciler, bisikletçiler, Vietnam savaşına katılmış eski askerlerin bulunduğu 25 bin ila 30 bin kişinin “Askerler hemen dışarı”, “Bomba değil, Bush’u atın” gibi sloganlar attıklarını açıkladı.

ABD’de cumartesi günü başkent Washington ve Los Angeles’da düzenlenen gösterilerin devamı niteliğindeki gösterilerde, protestocuların başını çeken Amerikalı oyuncu Tim Robbins, “Bu bir sol gösteri değil, halkın sesidir.  Amerikalılar bu savaşın sona ermesini istiyor, ne zaman onları dinleyecekler?” dedi.

Irak’a gitmeyi reddeden asker Jose Vasquez de, “İnsanlar askerlerin söyleyeceklerini dinlese, onların da savaşa karşı olduklarını görürler, tıpkı geçmişte Vietnam’da olduğu gibi” dedi.

Demokrat Senatörler Hillary Clinton ile Charles Schumer’in bürolorı önünden de geçen protestoculardan Leslie Kielson, “Kongreye seçilmişlere, (Başkan) Bush’a direnmelerini söylemek istiyoruz” dedi.

Göstericiler savaşın ve işgalin hemen şimdi son ermesini istediklerini de dile getirdi.
20 Mart 2003’te başlayan Irak savaşı, Türkiye, ABD, Yunanistan, İspanya, Güney Kore’de de protesto edilmişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.