Gazeteci Nuh Köklü öldürüldü

Türkiye Özgecan Aslan’ın bıçaklı saldırıyla öldürülmesi olayını konuşurken, dün akşam bir başka bıçaklı saldırıyla cinayet haberi de İstanbul’un göbeğinden; Kadıköy’den geldi. Kurban bu kez gazeteci Nuh Köklü’ydü.

Olay, saat 22.00 sıralarında Yeldeğirmeni Mahallesi’nde yaşandı.

Meclis’te görüşülmesine başlanan İç Güvenlik Yasası’na karşı düzenlenen protestoya katılan Nuh Köklü, yaklaşık 10 arkadaşıyla Karakolhane Sokak’ta kar topu oynamaya başladı.

Bu sırada dükkanının vitrinine kar topu isabet eden aktar dükkanı sahibi Serkan A., tehditler savurmaya başladı. İşyeri sahibi, Nuh Köklü ve arkadaşlarına önce sopoyla saldırdı.

Daha sonra dükkanından bıçak alarak dışarıya çıkan Serkan A., arbede sırasında yere düşen bir kişiyi kurtarmak isteyen Nuh Köklü’yü göğsünden bıçakladı.
Ambulansla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken Köklü’nün kalbi durdu. Kalbi tekrar çalıştırılan Köklü, hastanede tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

“ARKADAŞINA YARDIM EDİYORDU”

Nuh Köklü’nün arkadaşlarından avukat Tamer Doğan, olayla ilgili olarak “Ekmek bıçağını şuursuzca sallamaya başladı. Arkadaşımızı köşeye sıkıştırmıştı. O sırada Nuh arkadaşımız geldi, müdahale etmek için koştu ama o sırada kayıp düştü. Bu sırada ekmek bıçağını tam göğsüne sapladı” dedi.

“RAPORUM VAR, YARIN ÇIKARIM DEDİ”

İşyeri sahibinin “Benim raporum var” dediğini belirten Doğan, “Bize ‘Ben zaten elimi kolumu sallayarak yarın çıkarım’ dedi” diye konuştu.

“NUH ORADAN ALIŞVERİŞ YAPMIŞTI”

Olay sırasında Köklü’nün yanında bulunan kız arkadaşı Ferda Sayın da esnafın çevresiyle problemleri bulunan biri olduğunu ifade ederek, “Daha önce başkaları da bu kişi ile sorunlar yaşamış. Nuh daha geçen gün bu dükkandan alışveriş yapmıştı. Beraber sokak köpekleri için mama almıştık. Ama nasıl bir esnaf ise bir arkadaşımız onu sakinleştirmeye çalışırken onun üzerine bile sopa ile yürüdü” diye konuştu.

“OLAY BİZİ KORKUTUYOR”

Köklü’nün bir diğer arkadaşı Altuğ Akbaş ise yaşanan olayın dehşet verici olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bir grup arkadaş kartopu oynarken kaza eseri kartopu esnafın camına isabet ediyor. Esnaf tehdit ediyor, dükkanına girip sopa ile çıkıyor. Sonra bıçakla saldırıyor. Esnaf, yere düşen bir arkadaşını korumaya çalıştığı sırada Nuh’u bıçaklıyor. Ambulans ile hastaneye getirilmesine rağmen kurtarılamayarak hayatının kaybediyor. Bu yaşanan olay bizi yaşadığımız çevreden soğutuyor ve korkutuyor.”

ADLİYEYE SEVK EDİLECEK

Öte yandan, Nuh Köklü’yü bıçaklayan Serkan A., Göztepe SSK Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Zanlının, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

NTV’DE DE GÖREV ALMIŞTI

46 yaşında hayatını kaybeden Nuh Köklü, NTV’de pek çok haber programında editörlük yaptı.

Deneyimli gazeteci, Hürriyet, Sabah ve Radikal gazetelerinde de muhabirlik ve editörlük görevinde bulunmuştu.
Nuh Köklü, bir süre Güney Amerika’da yaşamıştı.

NAAŞI ANKARA’YA GÖNDERİLECEK

Nuh Köklü’nün cenazesi, Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsinin ardından defnedilmek üzere Ankara’ya gönderilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here