Gazeteciyi dövüp MHP ilçe binasına girmişler!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’da gazeteci-yazar İdris Özyol’a saldıranlar yakalandı. Üç saldırgandan birinin, MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin şoförü olduğu ortaya çıktı…

Antalya’da gazeteci İdris Özyol’a saldıran üç şüpheli yakalandı. 15 Mayıs günü çalıştığı Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesinden mesai çıkışında Özyol’a saldıran üç kişi, muhalif yazılarıyla bilinen deneyimli gazeteciyi yumruk ve tekmelerle döverek yaralamıştı. Türkiye’nin tepkisini çeken çirkin saldırının ardından harekete geçen polis, güvenlik kamerası görüntülerinden yola çıkarak saldırganları yakaladı.

ÖZYOL: ‘SALDIRIDAN SONRA MHP İLÇE BAŞKANLIĞINA GİTMİŞİLER’

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan gazeteci İdris Özyol, şunları dile getirdi: “Saldırganlar yakalandı. Adres, bizim en baştan beri söylediğimiz yer çıktı. O kadar rahat, kendilerinden hesap sorulmayacağından o kadar eminler ki, saldırıdan sonra caddenin karşısına geçip MHP Muratpaşa ilçe başkanlığına gitmişler. Kamera kayıtlarında görülen 3 saldırgandan kot gömlekli olan kişinin de, ‘ben azmettirmedim, saldırtmadım, ilgim yok’ diye açıklama yapan MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin şoförü Taner Canatek olduğu belirlendi.”

‘SALDIRGANLARIN BİRİ AKP’Lİ BAŞKAN ADAYININ EKİBİNDE ÇALIŞMIŞ’

Özyol, saldırganlardan Taner Canatek’in, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin Muratpaşa Belediye Başkan Adayı ve eski Antalya Milletvekili Gökçen Enç’in de yakın çalışma ekibinde olduğuna da dikkati çekerek, “MHP İlçe Başkanı Talu Bilgili gazeteleri ziyaret ederken, gazetecilere saldırtmayı planladığı tetikçiyi de yanında taşıyormuş” ifadelerini kullandı.

KENDİSİNİ ELEŞTİREN GAZETEYE SALDIRGANLA BİRLİKTE ZİYARET

Gazeteci Özyol’un dikkati çektiği MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin yaptığı gazete ziyaretinin ise 7 Mayıs’ta kendisine yönelik eleştirel yazıların yer aldığı Antalya Körfez Gazetesi olduğu ortaya çıktı. Antalya Körfez Gazetesi Haber Müdürü ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şube Başkanı Engin Korkmaz, MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Bilgili’nin gazetelerine yaptığı ziyareti ve yaşananları şöyle anlattı:

KORKMAZ: ‘O GÜNE KADAR GÖRMEDİĞİM BİRİYLE ZİYARETE GELDİ’

Muratpaşa Belediye Meclisi’nde Deniz Gezmiş posteri ile başlayan tartışmada CHP’liler ile MHP’li Talu Bilgili arasında yumruklaşmaya varan kavga çıkmıştı. Talu, olayı ileri götürüp oradakileri delik deşik etmekle tehdit etmişti. Bu olayların ardından Bilgili’yi ben gazetemde İdris Özyol ise sosyal medyada ağır bir dille eleştirdi. Bilgili, yanında o güne kadar görmediğim biri ile eleştirilerimize cevap vermek adına gazetemizi ziyaret etti. Her şeyi konuştuk ama Talu Bilgili’yi bir türlü ikna edemedik. Meclis’e silahla girmesinden tutun da, ‘seni delik deşik ederim’ sözüne kadar her yaptığını savundu. Meclis’te ve sonrasında yaşananlardan dolayı kendinde bir gram hata bulmadı! Herkes hatalı, bir o masum, bir o cesur yürek, bir o yiğit!

‘BİZ OLAY KAPANDI DERKEN ÖZYOL GAZETE ÇIKIŞI DARP EDİLDİ’

Biz olay kapandı derken, İdris Özyol’un gazete çıkışı darp edildiğini öğrendik. Tabi akıllara direkt MHP’li Bilgili geldi. Şube Başkanlığı’nı yaptığım ÇGD adına konuyla ilgili iki gün boyunca reaksiyon gösterdik. Özyol’a saldıranların Talu Bilgili ile bağlantılı olduğunu üstüne basa basa vurguladık. Bu sırada Talu Bilgili bağıra çağıra saldırının kendisiyle alakası olmadığını, böyle bir talimat vermediğini savundu. Bununla da kalmadı kendisine iftira attığımız gerekçesiyle benim ve İdris Özyol hakkında suç duyurunda bulunduğunu dillendirdi.

‘BİLGİLİ SALDIRGANLARDAN BİRİYLE GELMİŞTİ GAZETEMİZE’

Gelinen noktada emniyet güçleri 52 yaşında dayak yiyen İdris Özyol’a saldırdığı iddia edilen kişilerin, olayın ardından MHP Muratpaşa İlçe Başkanlığı’na girdiğini tespit etti. Emniyet’in kamera kayıtlarına göre Özyol’a saldırdığı iddiasıyla gözaltına aldığı kişiler, Talu Bilgili’nin yakın arkadaşlarından başkası değil. Hatta saldırganlardan biri, Bilgili’nin şoförlüğünü yapıyor. Bilgili bu zanlı ile birlikte gelmişti bizim gazete ziyaretine. Dayak olayıyla ilgisi olmadığına kendini o kadar inandırmış ki benim ve İdris Özyol’un hakkında iftira atmaktan dolayı suç duyurusunda bulunabilecek kadar ileri gidebiliyor.”

‘ŞİMDİ ADALET ZAMANI’

Saldırganlara ülkenin Teksas olmadığının anlatılması gerektiğini savunan Korkmaz, “Onların yumruğuna karşı; eğitimle, bilimle, hukukla karşılık verilmeli. Onların ‘asarız keseriz’ nidalarına; hoşgörüyle sevgiyle karşılık verilmeli. Şimdi adalet zamanı” dedi.

ÖZYOL: ‘TATBİKAT YAPILIP GEÇECEĞİM YER BELİRLENMİŞ’

Kamera kayıtlarında üç kişi oldukları görülen saldırganların 1 dakika süren tekme ve yumruklu çirkin eylemlerinin ardından hiçbir şey olmamış gibi ellerini kollarını sallayarak geldikleri yöne geri döndüklerini anlatan gazeteci İdris Özyol, “Çalışılmış, hazırlanmış, tatbikatı yapılmış ve benim geçeceğim yer belirlenmiş bir operasyon” görüşünü savundu.

OLAY YERİ MHP İLÇE BİNASINA 300 METRE MESAFEDE

Gazeteci Özyol’un çalıştığı gazete binası ile MHP Muratpaşa İlçe Binası arasında yaklaşık 300 metrelik bir mesafe bulunuyor. MHP’li yöneticilerden şu ana kadar konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Önceki haber19 Mayıs’ın 100. yılında Antalya’da İlk Adım Sergisi
Sonraki haberAvusturya erken seçime gidiyor
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.