Genç eşe çeyrek maaş

Ünlü orkestra şefi Şimşek’in 12 Ekim 2001’de hayatını kaybetmesinin ardından, kendisinden 40 yaş küçük olan eşi Nihal Şimşek’e, Emekli Sandığı tarafından Hikmet Şimşek’in maaşının yüzde 25’i oranında dul maaşı bağlandı.

Nihal Şimşek, dul aylığının yüzde 25 oranında ödenmesi yönündeki Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı işleminin iptali istemiyle İdare Mahkemesinde dava açtı.

Davayı görüşen Ankara 9. İdare Mahkemesi, davada uygulanması gereken 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun 71. maddesinde yer alan, ”Eşinden 30 yaş veya daha büyük ise ölümünde eşine yarı nispetinde aylık bağlanır…” hükmünün oy birliğiyle Anayasaya aykırı olduğu kanaatine vardı. İdare Mahkemesi, bu düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Mahkemenin gerekçesinde, ölüm halinde eşe bağlanacak aylık tutarında, yaş farkına bağlı olarak farklı uygulama yapılmasının, mülkiyet hukukuna aykırı bulunduğu ifade edildi. Gerekçede, bu düzenlemenin ayrıca, Anayasanın 2. maddesinde yer alan ”Sosyal devlet” ve 10. maddesinde yer verilen ”Kanun önünde eşitlik” ilkesine aykırı olduğu sonucuna varıldığı kaydedildi.

Anayasa Mahkemesi, Ankara 9. İdari Mahkemesinin yaptığı başvurunun ilk incelemesini bugün yaptığı toplantıda tamamladı. Başvuruda bir eksiklik tespit etmeyen heyet, davayı daha sonra esastan karara bağlayacak.

Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının şefliğini yapan Hikmet Şimşek, 1995 yılında kendisinden 40 yaş küçük ressam Nihal Ersöz ile evlenmiş, evliliklerinin 6. yılında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 2001 yılında hayatını kaybetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.