‘Google Earth’ bazı ülkeleri kaygılandırıyor

New York Times gazetesinde yayımlanan habere göre, Eyfel Kulesi, Big Ben veya Mısır Piramitleri gibi bazı turistik yerlerin kuş uçuşu yüksek çözünürlüklü görüntülerine reklam açısından bakılırken, bazı ülkelerin yetkilileri, hükümet binaları ve askeri tesisler ile sınırları içindeki bazı hassas noktaların ayrıntılı görüntüsünün kolayca elde edilebilmesi nedeniyle endişe duyduklarını dile getiriyorlar.


Bu konudaki endişesini dile getiren ve uydu ile havadan fotoğraf çekmenin kesinlikle yasak olduğu ülkelerden Hindistan sivil makamları, Google’ın bu hizmetinin ülkelerinin güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye düşürdüğünü savunurken, Hint askeri makamları da ”Hizmeti başlatmadan önce bize sorsalar iyi olurdu” diye konuştular.


Benzer endişeleri paylaşan ülkelerden Güney Kore yetkilileri, Google Earth’ün askeri tesislerin ”çıplak ayrıntılarını” ortaya koyduğunu söylerlerken, Tayland makamları da Google’dan hassas hükümet binalarının görüntülerine engelleme getirilmesini isteyeceklerini açıkladılar.


Rus İtar Tass ajansının haberine göre, bir FSB (eski KGB) uzmanı da Google Earth ile ilgili olarak ”Artık teröristlerin hedefleri için keşif yapmalarına gerek yok. Bir Amerikan şirketi onlar için çalışıyor” diye konuşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.