Greenspan İngilizleri de korkuttu

İngiltere’de Northern Rock adlı finans kuruluşunun zor duruma düşmesi ve Merkez Bankası’nın müdahalesine muhtaç hale gelmesiyle ortaya çıkan ekonomik krizin derinleşeceğine dair tahminler artarken, ABD’nin eski merkez bankası başkanlarından Alan Greenspan, ülkede tutsat (mortgage) pisasasını sancılı bir dönemin beklediği tahmininde bulundu.


Telegraph’a konuşan Greenspan, tutsat pisasasında yapılan hataların sancılı bir süreçle “düzeleceği”ni belirtirken, İngiltere’de halkı yüksek faizler ve yüksek enflasyon döneminin beklediğini savundu.


Ev fiyatlarının artışında keskin bir duraklama yaşanacağı tahmininde de bulunan Greenspan, İngiltere’de piyasanın ABD’ye göre fırtınaya daha açık durumda bulunduğunu da ifade etti.


İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın danışmanlığını da yürüten Greenspan, İngiliz ekonomisinin dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olduğunu ancak, yine de son yıllarda ev fiyatlarında ortaya çıkan artışın “sürekli olmayacağını” söyledi


NORTHERN ROCK ÖNÜNDE YİNE KUYRUK


Bu arada, Cuma ve Cumartesi günleri boyunca yaklaşık 2 milyar sterlinlik mevduatın kaçtığı Northern Rock adlı finans şirketinin İngiltere çapındaki şubeleri bu sabaha da, paralarını bir an önce çekmek isteyen mevduat sahiplerinin hücumu altında başladı.
 Sabahın ilk saatlerinden itibaren şube önlerinde birikenler, paralarını çekebilmek için açılış saatini beklemeye başladı. Northern Rock şubeleri bu sabah aşırı baskıyı eritebilmek için her zamankinden daha erken, 08.00’de açıldı. Kapanış saati de 18.00’e kadar uzatıldı.


Northern Rock yönetimi ve Bankacılık ve Sigortacılık Hizmetleri Otoritesi tarafından verilen güvencelerin de yetmediği, mevduat sahiplerinin mutlaka paralarını çekmek istemelerinin sonucunda Cuma günü borsanın açılmasıyla birlikte hisseleri yüzde 32 oranında düşen Norhern Rock’un borsadaki kayıplarının daha da büyüyebileceği belirtiliyor.


Ekonomistler Northern Rock’un birkaç hafta içinde satılabileceğini de belirtirken, en yakın adayların Lloyds TSB ve HSBC oldukları belirtildi.


İLGİLİ HABER: Greenspan, Bush’a yüklendi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.