‘Guantanamo Küba’nın, derhal geri verilmeli’

ABD’nin Küba Guantanamo’daki Deniz Üssü’nü dünya kamu oyu, Afgan esirlerin uluslararası hukuka aykırı olarak yargılanmaksızın tutulmasıyla tanıdı. Uluslararası Af Örgütü başta olmak üzere pek çok insan hakları kuruluşu ABD’nin insan hakları hiçe sayan uygulamalarını eleştiriyor. ABD’nin en yakın dost ülkesi sayılan İngiltere hükümeti bile İngiliz vatandaşı müslüman tutsakların haklarının ihlal edildiğini açıkladı.

ABD’nin yasadışı uygulaması aslında üssün kuruluşuna 19’ncu yüzyıla kadar uzanıyor. Küba’ya ait toprakları kiralayan ABD, uluslararası hukuka aykırı olarak işgal etmeyi sürdürüyor. Küba’nın Ankara Büyükelçiliği Guantanamo’nın tarihini şöyle açıkladı:

“19’ncu yüzyılın sonlarında Küba, Latin Amerika’daki İspanyol sömürgeciliğinden kurtulmak için mücadele veren en son ülkeydi. 1898 yılında, Kübalı vatanseverler İspanya’dan bağımsızlıklarını almak için 30 yıldır mücadele etmekteydiler, İspanyollar, “son pesetalarına ve son askerlerine kadar” koloniyel hakimiyeti muhafaza etmek üzere üstlendikleri görevde tükendiklerini kendileri de itiraf ediyorlardı, ve mağlubiyetlerinin pek yakında geleceği gözüküyordu. İşte tam bu sırada ABD’li yetkililer, savaşa girmeye ve Küba’yı askeri olarak işgal etmeye karar verdiler.

20’nci yüzyılın bağlarıydı, Washington hükümetinin, birliklerinin adadan çekilmesi için dayattıkları şartlardan birisi olarak, herhangi bir bitiş tarihi belirtilmeksizin bir anlaşma imzalandı, bu anlaşmayla ABD’nin deniz kuvvetleri, gemilerinin yakıt ikmallerini sağlamak üzere iki adet üsse sahip olacaklardı. Sadece biri olan, Guantanamo’daki üs, kuruldu ve 10 Aralık 1903 tarihinden itibaren faaliyete geçti.

1903 ve 1958 tarihleri arasında, genellikle Amerikan çıkarlarına boyun eğen Küba hükümetleriyle, birkaç bin dolarlık komik bir kira ücreti ödenerek, belirli bir bitiş tarihi olmaksızın, böyle bir sistemle bu deniz üssü muhafaza edildi.

1 Ocak 1959’da Devrimin zafer kazanmasıyla ve Küba’nın; bağımsızlıkçı ve
tamamen halkın çıkarlarını koruyan siyasi bir döneme girmesiyle, Washington hükümeti, ülkemize karşı saldırgan bir tavır aldı ve Guantanamo Üssü, provokasyon ve kargaşa yeri haline dönüştü. Küba, Anlaşmayı tebliğ etti ve kira bedelini tahsil etmeyi reddederek, halkımızın ve hükümetimizin iradesi dışında günümüze kadar topraklarımızda bulunan bu işgalin sona ermesini ve yasadışı olduğu kabul edilerek, topraklarımızın iadesi talep edildi.

45 yılı aşkın bir süredir, bu toprak parçasından Küba’ya karşı yöneltilen sayısız provokasyona rağmen Küba hükümeti çok büyük bir sabır ve soğukkanlılıkla davranarak, askeri bir saldırı gerçekleştirmek üzere kendilerini haklı çıkartacak vahim bir durumu ortaya çıkarmaya yarayabilecek bir gerilimin yaratılmasını önledi ve 1995 yılından itibaren de, bu bölgeyle ilgili gerilimin yaratılmadığı bir havanın mevcut olmasını sağladı. Küba, sadece ülkemize ait bu toprak parçasının iadesini, barışçıl ve yasal yollarla, talep etmekle yetindi.

Küba, Guantanamo Deniz Üssünün, orada mahkum edilenlerin en elzem insan hakları ihlal edilerek, kendilerine hiçbir yasal hakkın tanınmadığı kişilere karşı bir işkence ve toplama kampı olarak kullanılmasına karşıdır.

Küba, kutsal kitap Kuran ve İslam dinini aşağılayan bazı olaylar da dahil olmak üzere orada yapılmakta olan inanılmaz uygulamaları duyurmuş bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletleri İnsan Hakları Komisyonunun Cenevre’deki geçen oturumunda, Küba  Hükümeti, bu Komisyonun raportörlerinin, Guantanamo Deniz Üssündeki insan hakları ihlalleriyle ilgili bilgi ve duyuruları araştırmalarını öngören bir önerge taslağı sundu. ABD ve Avrupa Birliği Üye ülkeleri, bu önergeye karşı çıktılar ve böylece de kabul edilmedi.

Küba Hükümeti, İnsan Hakları Komisyonun Cenevre’deki bir sonraki oturumunda, aynı konuyu bir kez daha sunuma hakkını kullanacağını açıkladı ve insan hakları ihlallerini yargılamak hususunda Avrupa Birliği üye ülkelerinin ve ABD’nin ortaya koyduğu bu çifte standardı duyurdu.”

 

 

 

 


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.