Gülen: Beni Türkiye’ye vermeyin!

ABD gazetesi New York Times’a bir makale yazan Fethullah Gülen, ABD yönetiminden kendisini Türkiye’ye teslim etmemesini istedi.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin arkasındaki isim olduğu gerekçesiyle ABD’den iadesi istenen Fethullah Gülen, New York Times gazetesine kendi adıyla yazdığı makalede, ”Batılı demokrasilerin ılımlı Müslümanlara ihtiyaç duydukları bir dönemde, ‘hizmet’ içindeki ben ve arkadaşlarım Batı’nın yanında yer aldık” diyerek Obama yönetimine mesaj verdi.

“Darbeye teşebbüs edenlerin itiraflarını ve bağlantıların doğru olmadığını” savunan Gülen, Türkiye’ye iadesiyle ilgili olarak ABD yönetimine seslendi ve ”Erdoğan’ın istediğini verme arzusu anlaşılabilir ancak Amerika buna direnmeli” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’nün tutuklulara işkence yapıldığına dair iddiaları olduğunu yazan Gülen, bu durumu da iade edilmemesi gerektiğine gerekçe olarak gösterdi.

BAKAN ABD’YE GİDİYOR

Hükümet’ten iki bakan önümüzdeki günlerde ABD’ye giderek Gülen’in iadesini isteyecek. Ellerinde Gülen’in 15 Temmuz darbesindeki rolüne dâir delilleri içeren dosya olacak. O dosyanın içeriği belli değil ancak geçen bir haftada kamuoyuna yansıyan veriler arasında darbedeki ‘Pensilvanya bağlantısı’nı ortaya koyan pek çok şey var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.