İç güvenlik paketi yasalaştı

Tasarıyla valiler kamu düzeni için tüm kamu kurum ve kuruluşlarına emir verebilecek. Kamu güvenliğini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların başgöstermesi halinde, vali kararına uymayana 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Kolluk amirlerine toplumda infial yaratan olaylarda 24 saat, kamu düzenin bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylarda 48 saate kadar gözaltına alma hakkı verilecek.

Polis, kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sözlü emriyle elle dıştan kontrol hariç kişinin üstünü, eşyasını, aracının dışardan görülmeyen bölümlerini arayabilecek.

Kolluk amiri arama kararını 24 saat içinde hakim onayına sunacak. Molotof, patlayıcı, yakıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya teşebbüs edene karşı saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla silah kullanabilecek. Yargı kararı olmadan 48 saat telefon dinlenebilecek. 48 saatte hakim onayına sunulacak.

Gösterilerde havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan taşıyanlara 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Yasadışı örgüt amblemi takan, üniformayi andırır giysiler giyenlere 6 aydan 3 yıla kadar, eylemlerde yüzünü kapatana da 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Sentetik uyuşturucu imal ve satışı TCK kapsamına alınıyor. Cezalar yarı oranında artırılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.