Haftalık tatili kaldıran kanunu Erdoğan onayladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, haftalık tatili kaldıran, iş güvenlik yasasını 2020 yılına erteleyen ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu onayladı.

 AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçilerin hafta sonu tatilini kaldıran ve şirketlerin iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunu ‘rafa’ kaldırılacak olan ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu’nu onayladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan işçilerin hafta sonu tatilini kaldıracak “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

Bu yasa ile özel sektör işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu da 2020 yılına ertelendi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, onaylanan kanunun Başbakanlığa gönderildiği belirtildi.

Gerekçe: İşverenlerin ‘yükünü’ hafifletmek

İşçilerin haftada bir gün tatil yapmasını zorunlu kılan kanun maddesinin kaldırılmasının gerekçesi ise özellikle sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almalarının işletme sahiplerine ‘ek yük’ getirmesi.

Bu düzenleme işyerleri için hafta sonu çalışmayı kolaylaştırırken, işçilerin haftada 6 günden fazla çalışmasının önünü açacak.

‘Türkiye mesainin en uzun olduğu ülke’

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre Türkiye, mesainin en uzun olduğu ülkeler sıralamasında ‘ilk sırada’ yer alıyor.

Türkiye’de haftalık yasal çalışma süresi 45 saat ancak her çalışan ortalama 4 saat fazla çalışıyor.

Kaynak: Haftalık tatili kaldıran kanunu Erdoğan onayladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.