“Hay Way Zaman” beğenildi

Belgesellerinin yapımcısı Kazım Gündoğan, film sonrasında kısa konuşmada ilk belgesel “Dersim’in Kayıp Kızları”nda Dersim Katliamı’nı görünür kılmayı ve “Hay Way Zaman” ile de tartışılır hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Gündoğan, filmin yapımında maddi destek sunan İsmail Bulut ve İsrafil Erbil başta olmak üzere Londra İAKM-Cemevi’ne teşekkür etti.

Filmin Altın Portakal Jüri Ödülü almasıyla Dersim Katliamı’nın uluslararası boyuta taşındığını anlatan Gündoğan kendisinin de 2007’ye kadar resmi ideolojinin açıkladığı gibi “Dersim’de isyan yaşandığını” sanmaktan utandığını söyledi.

Gündoğan “Dersim olayları bir isyan değil soykırımdır” diyerek Dersim Katliamını yüzleşilmesi gereken Türkiye’nin bir karakutusu olarak niteledi.

Soru üzerine de Gündoğan, Dersimliler’den kuru bir özrün ötesinde resmi bir özürle birlikte mağduriyetin telafi edilmesi gerektiğini belirtti.

Yapımcı bir sonraki projesinin Dersim’deki Ermenileri olduğunu ve projelerinin destekle hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

FİLMİN KONUSU

Dersim’de 1938’de yaşanan katliam sırasında sağ kalmayı başaran küçük bir kız bir subay tarafından İstanbul’a götürülür…

Küçük kız yıllar sonra kendisi de Dersimli olan yapımcının desteği ile Dersim’e döner ve katliamdan sağ kurtulan amcasının oğluyla karşılaşır. Belgesel boyunca filmde anlatıcı olan kadının kızının sesi duygularını anlatır…

Belgeselde o dönemde katliama katılan askerler de yaşanılan vahşeti anlatırlar.

Belgesellerinin yapımcısı Kazım Gündoğan, ve Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil

“Hay Way Zaman” belgeseli ilk gösterimi Enfield’deki Dugdale Centre’deydi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 + thirteen =