HDP’nin aday listesinde tanıdık isimler

Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığındaki Merkezi Seçim Komisyonu, 20 günlük mesaisini pazar akşamı tamamladı.

Aday olmak iin başvuru yapan 1.501 kişi arasından seçilenlerle oluşan listede, kadın ve erkek adaylar hemen hemen aynı sayıda. Ayrıca listede, genç ve engelli adaylara da yer verildi.

Edinilen bilgilere göre, Meclis’te 29 milletvekili ile temsil edilen HDP’de, 15 milletvekili bu seçimde aday gösterilmeyecek.

-Aysel Tuğluk, Sabahat Tuncel, Hasip Kaplan gibi isimlerin de arasında bulunduğu 8 milletvekili, 2 dönem kuralına takılıyor.
-Kuralın uygulanmasındaki istisnalar ise Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan olacak.
-Üst yönetimin, 7 milletvekilini daha aday göstermeme kararı aldığı belirtildi.

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle ve Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ise adaylık başvurusu yapmadı. Yine de Zana’nın aday gösterilmesi bekleniyor.

CHP’Lİ DOĞAN VE AK PARTİLİ FIRAT LİSTE BAŞI

HDP’nin diğer adayları arasında AK Parti’nin kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat (Mersin), Ahmet Nesin, CHP’li eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan ve akademisyen Mithat Sancar (Ankara) isimleri öne çıkıyor.

ALTAN TAN SON ANDA LİSTEYE GİREBİLİR

HDP yönetime zaman zaman eleştiriler getiren Diyarbakır milletvekili Altan Tan’ın durumu belirsiz. HDP yönetiminin “Erzurum’dan aday ol” önerisini reddeden Altan Tan’ın son dakikada Diyarbakır listesine girebileceği de konuşuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here