Hoşgeldin Greenpeace…

Greenpeace Akdeniz Ofisi, Doğu Akdeniz’de “barışçıl enerji” turu yapacak olan Greenpeace gemisi “SV Anna”nın Türkiye’ye gelmesi dolayısıyla Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda bir basın toplantısı düzenledi.


Uluslararası Greenpeace Çevre Vakfı Yenilenebilir Enerji Uzmanı Svan Teske, Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyelinin boşa gitmemesi için yasal bir zorunluluk gerektiğini söyledi.  


Toplantıda konuşan Teske, çağımızın esas sorununun enerjinin nasıl karşılanacağı ve enerji kaynaklarının nasıl korunacağı olduğunu belirterek, rüzgar enerjisinin bu sorunları çözmek için çok güçlü bir araç olduğunu söyledi.


Teske, “Greenpeace ve Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) ‘Rüzgar Gücü 12’ isimli bir küresel enerji raporu hazırladı. Bu rapor, dünya enerji ihtiyacının yüzde 12’sinin 2020 yılına kadar rüzgar gücünden nasıl faydalanabileceğini ortaya koyuyor” dedi.


Toplantıya TMMOB’u temsilen katılan Meftun Gürdallar da Türkiye’nin dışa bağımlı fosil enerji kaynaklarından kurtulması gerektiğini belirterek, “bedelsiz enerji kaynakları olan güneş, dalga, jeotermal ve rüzgar enerjisi uygulamalarına bir an önce gereken önem verilmelidir. Bu konuda gerekli mühendis ve teknik elemana sahip olan ülkemizde, ulusal ve kamusal bir enerji politikasına ne kadar çok ihtiyaç olduğu açıktır” diye konuştu.


Greenpeace yetkilileri, Kuruçeşme’de demirleyen “SV Anna” gemisinin, bugün ve yarın 12.00-18.00 saatleri arasında vatandaşlar tarafından ziyaret edilebileceğini bildirdiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.