Hırvatistan 2013’de AB üyesi

AB, Balkanlar, Avrupa, Ekonomi2007’den bu yana ilk kez yeni bir üye daha kabul eden AB’nin bu kararı, eski Yugoslavya’dan ayrılan diğer ülkeler için de umut ışığı yarattı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, kararın tarihi nitelik taşıdığını kaydetti.

Barroso, AB liderlerinin Brüksel zirvesi sonunda, “Umarım Hırvatistan’ı 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’nin 28. üyesi olarak aramıza almak üzere herşey hazır olur” dedi.

AB liderleri, 2013 yılına kadar Hırvatistan’ın üyeliğinin tüm üyelerce onaylanması gerektiğini kaydettiler.

Bununla birlikte, yayımlanan bildiride Hırvatistan’ın yolsuzlukla mücadeleye devam etmesi gerektiği vurgulandı ve ülkenin reform çabalarının yakından izleneceği belirtildi.

Balkanların batısındaki ülkeleri AB ile bütünleştirme süreci, Birliğin kendi içindeki kurumsal reformları ve süre giden borç krizi yüzünden son yıllarda yavaşlamıştı.

Avrupa Birliği içinde 2004 yılında on, 2077 yılında da iki yeni üyenin katılmasıyla, “aşırı genişleme yorgunluğu” yaşandığı belirtiliyor.

Üyelik görüşmelerine 2005 yılında başlamış olan Hırvatistan, Slovenya’dan sonra AB’ye üye olan eski Yugoslavya cumhuriyetlerinden ikincisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here