Hırvatistan geriden başladı önde bitiriyor

Türkiye ve Hırvatistan 3 Ekim 2005 tarihinde birlikte AB katılım sürecine başlamıştı. Bugüne kadar geçen süre içinde Türkiye üyelik için gerekli 35 fasıldan sadece birini tamamlayarak kapatabildi. Hırvatistan ise bugün 3 fasıl daha kapatarak, 28 başlığı tamamlamış oldu.

Katılım müzakereleri sonuçlanan ‘adalet, özgürlük ve güvenlik’, ‘dış, güvenlik ve savunma politikası’ ile ‘çevre’ fasıllarının kapanışı için Brüksel’de düzenlene hükümetlerarası katılım konferansında konuşan Hırvat Başmüzakereci Gordon Jandrokovic, 2011’in ilk yarısındaki Macaristan dönem başkanlığı sırasında tüm fasılları kapatmayı hedeflediklerini söyledi.

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ise müzakerelerin tamamlanmasıyla imzalanacak Hırvatistan’ın AB’ye katılım anlaşmasının onay sürecinin 18 ay alacağını belirterek muhtemel üyelik tarihinin 2013 yılından önce olamayacağını ima etti.

Füle, AB’nin Bulgaristan ve Romanya’da başvurduğu, aday ülkeleri tamamen hazırlamadan kabul ederek öngörülen geçiş döneminde izlemeye almasının Hırvatistan’da söz konusu olmayacağını, bu ülkenin “yüzde 100 hazır olmasını bekleyeceklerini” kaydetti.

TÜRKİYE SADECE 1 FASLI KAPATABİLDİ

Türkiye’nin şimdiye kadar tek bir faslı kapatabildi. ‘Bilim-Araştırma’ başlıklı fasıl kapatılırken, 12 faslın müzakeresi de devam ediyor. Türkiye’nin katılım müzakerelerinde, limanların Kıbrıs Rum kesimine açılmaması nedeniyle 8 fasılın açılması ve kalanların kapatılması 2006 yılında AB tarafından dondurulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.