Şiddetin faturası: 129 milyar dolar

Financial Times gazetesi haberinin başlığında, saldırının polis memurlarını hedeflediğine dikkati çekiyor.

Saldırının, İstanbul’da bu yıl içinde düzenlenen dördüncü büyük saldırı olduğunu ifade eden gazete, ülkenin geri kalanında ise son birkaç ayda onlarca benzer saldırı düzenlendiğini belirtiyor.

Financial Times, saldırıların artışını “bir yıl önce tekrar alevlenen ayrılıkçı Kürt isyanına” bağlıyor.

‘Şiddet olayları nedeniyle GSMH yüzde 10 azaldı’

Bombanın bir dizi polis aracı geçerken uzaktan kumandayla patlatıldığı ve ambulansların bölgenin aranması için bir süre olay yerine sokulmadığı da haberde yer verilen ayrıntılardan.

Gazete, Ekonomi ve Barış Enstitüsü adlı kuruluşun verilerine göre Türkiye’nin tehlikeli ülkeler sıralaması bağlamında Avrupa’nın en tehlikeli,163 ülke arasında ise 145. olduğunu ve devam eden şiddet olayları nedeniyle Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasında yüzde 10 oranında azalma olduğunu da aktarıyor.

Bu bağlamda, Türkiye’nin şiddet olayları nedeniyle geçen yıl içinde yaşadığı kayıp 129 milyar dolar düzeyinde.

Gazete saldırının olası şüphelileri arasında Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) ya da PKK’nın olduğunu ve önceki saldırılarda olduğu gibi, örgütün polisi yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı karakollar yerine hareket halindeyken hedeflediğini de belirtiyor.

Kadir Has Üniversitesi’nden Akın Ünver’in görüşlerine de yer verilen haberde, Ünver’in “Bu saldırılar Ankara’ya, Türkiye’nin en büyük kentinin merkezi de dahil olmak üzere istendiği zaman vurulabildiğini göstermeyi amaçladığını” söylediği de aktarılıyor.

Times gazetesi ise, saldırıyla ilgili haberinde, patlamanın “Türkiye’nin en büyük kentinin tarihi merkezinin yakınında meydana geldiğini” aktarıyor ve ekliyor “Saldırı bir IŞİD intihar bombacısının Ocak ayında 13 yabancı turisti öldürdüğü Sultanahmet Meydanı’na yarım mil ötede gerçekleşti.”

Erdoğan: Sivil-asker ayrımı bizi bağlamaz

Gazete saldırıyı, PKK ile iki yıllık ateşkesin çökmesi bağlamında açıklayıp, örgütün polis ve askeri konvoylara düzenlediği saldırılarla 500’den fazla güvenlik görevlisini öldürdüğünü de yazıyor.

Guardian gazetesi ise, bomba yüklü park etmiş bir araç ile düzenlendiğini bildirdiği saldırıyla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Terör örgütünün özellikle sivil, polis, sivil asker ayrımı bizi pek bağlamaz. Sonunda şehit olan insandır. Tabii ki ciğerimiz kan ağlıyor, ama her şeyin bir bedeli var” dediğini de aktarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen − eleven =