“IŞİD’e yardım etmedik”

Davutoğlu Suriye’deki çatışmalardan kaçan insanlar için bir “güvenli bölge” oluşturulması için ABD’yle birlikte çalışacağını vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, Suriye’ye Türk askerinin gönderilmesi konusunda da “Tabii ki, eğer Türkiye’nin çıkarlarına, ülkemize yönelik bir tehdit olursa. Türkiye’ye kim saldırırsa, kuşkusuz ona karşı, Türkiye’ye saldıranları cezalandırmak için her türlü güce başvuracağız, bazen hava kuvvetlerine, bazen diğer kuvvetlere…” diye konuştu.

Davutoğlu BBC Muhabiri Jeremy Bowen’la yaptığı geniş mülakatta Suriye’de dört yıldır süren çatışmaların sona ermesi için uluslararası topluma daha çok şey yapma çağrısında bulundu.

“IŞİD’e yardım etmedik”

Davutoğlu Ankara’nın IŞİD ve diğer aşırılık yanlısı gruplara yardım ettiği suçlamalarını reddetti.

Başbakan Davutoğlu BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesini de (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya) Suriye’deki çatışmaları durdurmak için “güçlü bir karar” alamamakla suçladı.

Davutoğlu Türkiye’nin çok sayıda mültecinin Avrupa’ya geçişini önlemek için Türkiye’nin yeterli önlem alıp almadığı sorusuna ise bunun Suriye’de dört yıldır devam eden çatışmaları durdurarak mülteci akınını yavaşlatması gereken uluslararası toplumun sorumluluğu olduğunu vurguladı.

Başbakan Davutoğlu Türk kara birliklerinin Suriye’de kullanılması ihtimalini dışlamazken, bunun yerine Suriyeli ılımlı muhalifleri güçlendirmeyi tercih ettiğini söyledi.

Davutoğlu, “Suriye’deki ılımlı güçler yeterince kuvvetli olursa, Türkiye dahil diğer ülkelerin kara askeri gönderme gereği olmaz” diye konuştu.

Davutoğlu Suruç saldırısından sonraki gelişmeler ve PKK’yla çatışmalar konusunda “Türkiye’nin Kürtlerle savaşta olduğu” söylemini reddetti ve Türkiye’nin PKK’ya misillemede bulunduğunu belirtti.

“Kürtlerle değil, PKK’yla savaşıyoruz”

Davutoğlu, “El Kaide İngiltere’ye saldırsa, İngiltere ve El Kaide arasında bir savaş olduğunu söylemezsiniz. Bu bir terör saldırısıdır. Hiçbir hükümet, hiçbir demokratik Avrupa ya da Amerika ülkesi halka meşru bir hükümete isyan çağrısında bulunan bir örgütü hoş göremez” dedi.

Davutoğlu PKK’ya yönelik hava saldırılarının da grup teslim olana dek süreceğini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu Türkiye’nin Suudi Arabistan ve Katar’la birlikte Suriye’deki cihatçı unsurlara destek verdiği iddialarına ilişkin de, “Hayır. Asla. Asla. Asla. Esad’ın katliamlarından kaçanlara, kimyasal silahlardan, varil bombalarından kaçanlara destek verdik sadece. Türkiye’ye karşı hiçbir temeli olmayan, adaletsiz bir suçlama bu. Bu konuda kimin kanıtı varsa masaya koysun” şeklinde konuştu.

BBC TÜRKÇE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.