‘IŞİD’in İstanbul şefi’ yakalandı

Türkiye’de dün 25 ilde düzenlenen terör operasyonunda 590 kişi gözaltına alındı. Gözaltında alınanlar arasında IŞİD’in Türkiye’deki kilit ismi İstanbul sorumlusu Azerbaycanlı Abdullah Abdulaev de var.

Eşiyle birlikte gözaltına alınan Bayancuk, Hizbullah örgütünün yöneticisi olduğu iddiasıyla müebbet hapse mahkum olan Hacı Bayancuk’un oğlu. Bayancuk’un hutbelerinde Ebu Hanzala ismini kullandığı belirtiliyor. Ebu Hanzala, 625 yılındaki Uhud Savaşı’nda ölen sahabelerden birinin ismi.
Halis Bayancuk, Ramazan Bayramı’nda, İstanbul Ömerli’deki bir etkinlikte şeriat yönetimi istediklerini söylemişti. Örgüte yakın internet sitelerinde yayınlanan bir konuşmada da Bayancuk, “Suriye politikanızda dünya kafirlerini razı etmek için müslümanların evlerini sabah 5’te basarsanız, haremini çiğnerseniz, sizi Allah’a şikayet ederiz. Aklınızı başınıza alın” demişti.

Halis Bayancuk 2008’de İstanbul’da Sinagoglara yönelik saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla tutuklanmış, Bir yıl sonra tahliye edilmişti.
Van Başsavcılığı’nın 14 Ocak 2014’teki El Kaide’ye yönelik operasyonunda ise Bayancuk, örgütün Türkiye sorumlusu olduğu iddasıyla tutuklanmıştı.

Konya’da da terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonda 30 adrese eş zamanlı baskın yapıldı, 1’i kadın 16 kişi gözaltına alındı.
Konya’da gözaltına alınanlar arasındaki F.K’nın, Türkiye genelinde IŞİD’in canlı bombacısı olduğu iddiasıyla arananlar listesinde bulunduğu belirtildi.

İSTANBUL

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah Beyoğlu, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa ve Sultanbeyli’de 28 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Polis helikopteri ile Özel Harekat ve Çevik Kuvvet şube müdürlükleri ekiplerinin de destek verdiği operasyonda, YDG/H üyesi olduğu iddia edilen 8 kişi gözaltına alındı.

Aramalarda 2 ruhsatsız tabanca, çok sayıda mermi, örgütsel dokümanlar ve dijital malzemeler ele geçirildi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da YDG/H’ye yönelik kent merkezi ile Bismil, Ergani, Silvan ve Lice ilçelerinde 90 adrese düzenlenen operasyonlarda 53 şüpheli yakalandı.

Son dönemde güvenlik güçleriyle kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik silahlı, bombalı, molotofkokteyli ve havai fişekli saldırı eylemlerinin failleri ve irtibat içerisinde olan şahısların suç unsuru malzemelerle yakalanması amacıyla Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda, Diyarbakır’da 50 adreste 3’ü yaşı küçük 31 kişi gözaltına alındı.

Operasyonlarda 3 tabanca, 3 tüfek, 4 şarjör, 60 fişek, 77 kartuş, 2 “pala” tabir edilen bıçak ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Bismil, Silvan, Ergani ve Lice ilçelerinde 40 adreste yapılan aramada da 22 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerden M.İ’nin terör örgütü üyeliği suçundan arandığı tespit edildi.

Operasyonda 2 ruhsatsız av tüfeği, 2 el yapımı patlayıcı ele geçirildi.

MARDİN

Mardin’in Kızıltepe, Midyat ve Nusaybin ilçelerinde Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince YDG/H’ya yönelik bazı adreslere eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

Operasyonlarda aralarında kapatılan HADEP’in eski Nusaybin İlçe Başkanı Hasan Bozkurt’un da bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı.

Kızıltepe ve Midyat’ta 6 tabanca, örgütsel doküman ve çok sayıda mermi ele geçirildi.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan operasyonda, YDG/H bünyesinde faaliyet yürüten ve şiddet içerikli izinsiz gösteri eylemlerine katıldıkları tespit edilen 5 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda 213’ü kalaşnikof marka tüfeğe ait 342 mermi, 32 havai fişek, biksi marka uzun namlulu silahın çatal ayaklığı, kasatura ve hançer olarak bilinen 3 bıçak ele geçirildi.

Yine aynı operasyon kapsamında Cizre kırsalında 4, merkez ilçe kırsalında da 6 kişi yakalandı.

BATMAN

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması içerisinde faaliyette bulundukları belirlenen kişilere yönelik Sağlık, Bağlar, Pazaryeri, Beşevler ve Hilal mahallelerinde bazı adreslerde arama yaptı.

Operasyonda kentteki izinsiz gösterilere katıldıkları tespit edilen 16 kişi yakalandı.

SİİRT

Siirt Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince YDG/H üyelerine yönelik eş zamanlı operasyonlarda biri kadın 4 kişi gözaltına alındı.

İZMİR

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin PKK terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Menemen ilçesi Asarlık Mahallesi’nde gerçekleştirilen operasyonda 8 kişi yakalandı.

Şüphelilerin, terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H adına faaliyette bulundukları, kentte düzenlenen izinsiz gösteriler ile şiddet eylemlerini organize ettikleri ifade edildi.

Şüphelilerin adreslerinde çok sayıda örgütsel doküman ile terör örgütü PKK’nın sözde bayraklarının ele geçirildiği, 5 kişinin arandığı belirtildi.

AYDIN

Aydın Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü PKK üyesi oldukları iddia edilen kişilerin evlerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Ovaeymir, Osman Yozgatlı ve Telsiztepe mahallelerinin yanı sıra Germencik, Nazilli ve Söke ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı ve çok sayıda örgütsel doküman bulundu.

VAN

Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H’ye yönelik, önceden belirlenen 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Ekipler, 16 şüpheliyi gözaltına aldı.

Aramalarda tabanca, tüfek, kurusıkı tabanca, çok sayıda havai fişek ve örgütsel doküman ele geçirildi.

ANTALYA
Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü MLKP’nın alt yapılanmasına yönelik bazı adreslere operasyon düzenledi. Operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.

Aynı örgüte yönelik, geçen ay Muratpaşa ilçesinde bir adrese operasyon düzenlenmiş, teröristlerin bulunmadığı evde 20’nin üzerinde fitil ateşlemeli parça tesirli bomba, çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmişti.

ADANA

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ve Özel Harekat timlerinin sabaha karşı helikopter destekli operasyonunda kentin değişik mahallelerinde çok sayıda eve baskın gerçekleştirildi.

Operasyonda, IŞİD ile YDG/H üyesi olduğu öne sürülen 54 kişi yakalandı.

BURSA

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki terör saldırısı sonrası Bursa’da düzenlenen gösterilerde polise taş atıp yol kapatan, eylemcileri kışkırtan ve yaşı küçük çocukları protestolara katılmaya teşvik eden şüphelilerle ilgili çalışma yaptı.

Merkez Yıldırım ilçesinde Asayiş ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekiplerinin desteğiyle yürütülen operasyonda PKK ve YDG/H üyesi olduğu iddia edilen 7 kişi yakalandı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, PKK’ya yönelik kent merkezi, Ceylanpınar, Suruç ve Birecik ilçelerinde 40 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda, terör örgütünün gençlik yapılanmasıyla ilişkili oldukları öne sürülen 20 kişi gözaltına alındı.

ADIYAMAN

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kent merkezindeki birçok adrese çok sayıda polisin katılımıyla eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda 15 kişi yakalandı.

HAKKARİ

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Eski Cezaevi Kavşağı’ndaki Gever Kültür Merkezine operasyon düzenledi.

Operasyonda, PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H üyesi oldukları öne sürülen 2 kişi gözaltına alındı.

MUŞ

Muş Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, YDG/H’ye yönelik kent merkezi ve Bulanık ilçesinde eş zamanlı operasyonunda S.Ö, Y.S, H.T. ve E.A. gözaltına alındı.

TUNCELİ

Tunceli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, sabah erken saatlerde bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

PKK terör örgütüne üye oldukları iddiasıyla İmam K, Sinan Ç, Celal C, Düzgün A. ve Ahmet K. gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde ve otomobillerinde ele geçirilen bazı belge, doküman ve belleklere el konuldu.

ERZİNCAN
Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, sabah erken saatlerde 8 adrese eş zamanlı baskın yaptı.
Terör örgütü IŞİD ve “marjinal sol gruplara” üye oldukları ileri sürülen 8 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, adreslerde bulunan örgütsel dokümanlara da el konuldu.

ELAZIĞ

Elazığ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın düzenledi.

Operasyonda eylem hazırlığı yaptıkları değerlendirilen, YDG/H üyesi oldukları iddiasıyla 3 kişi ve IŞİD ile bağlantılı olduğu ileri sürülen 8 kişi gözaltına alındı.

AĞRI VE IĞDIR

Ağrı merkez ve bazı ilçelerde YDG/H’ye yönelik operasyonda 16 kişi yakalandı.
Iğdır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, YDG/H’ye yönelik, önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Ekipler, 6 şüpheliyi gözaltına aldı.

KOCAELİ

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri,IŞİD’e yönelik, sabaha karşı 5 ilçede bazı adreslere operasyon düzenledi.

Operasyonda, biri yabancı uyruklu 7 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin adreslerinde çok sayıda örgütsel doküman ve malzeme ele geçirildi.

İl Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan şüpheliler, savcılık talimatıyla salıverildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here