İki cinayet ve şüpheli bir mektup intiharla sır oldu!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Finike’de sır dolu cinayete kurban giden Büyüknohutçu çiftin katil zanlısı şüpheli bir şekilde cezaevinde intihar etmişti. Sevenleri adalet ve yaşam hakkı için 4 Kasım’da Antalya’da buluşuyor…
 
Geçtiğimiz Mayıs ayında Finike’deki dağ evinde öldürülen Büyüknohutçu çiftinin katil zanlısı duruşmaya bile çıkarılamadan intihar etti. Yaşam savunucusu çiftin sevenleri 4 Kasım’da Antalya’da bir araya gelerek adalet taleplerini yineleyecekler. Antalya Finike’de sedir ağaçlarını koruma mücadelesi verdikleri sırada geçtiğimiz Mayıs ayında cinayete kurban giden Ali ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin adları bir parka verildi. 4 Kasım Cumartesi günü Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan yaşam savunucularının katılımıyla açılacak olan parkta bir de panel ve forum düzenlenecek. Büyüknohutçu çifti anısına ağaçların dikileceği parkın, çevre bilincine katkıda bulunması amaçlanıyor.
 
DAĞLARI VE AĞAÇLARI SAVUNURKEN KATLEDİLDİLER
Emeklilik günlerini Finike Alacadağ’daki evlerinde doğayla iç içe geçiren Ali ve Aysin Büyüknohutçu çifti, bölgede birbiri ardına açılan mermer ocaklarının sedir ormanlarına, dünyaca ünlü Finike portakalına ve su kaynaklarına zarar vermeye başlaması üzerine bu yıkıma karşı hukuk mücadelesi başlattı. Bir çok mermer ocağının hukuka aykırı biçimde çalıştığını öne süren Ali Ulvi Büyüknohutçu, buna karşı açtığı davaları kazandı. Mahkeme kararıyla bazı mermer ocaklarının çalışmalarının durdurulmasını sağlayan Ali Ulvi Büyüknohutçu, 9 Mayıs akşamı Alacadağ’daki evinde eşiyle birlikte vahşi bir cinayete kurban gitti.
 
KATİL ZANLISI MERMER OCAKLARINI İŞARET ETTİ
Cinayetin ardından tutuklanan Ali Yamuç, Büyüknohutçu çiftini öldürmesi için bölgedeki mermer ocaklarından birinde çalışan ‘Çirkin’ lakaplı biriyle 100 bin TL karşılığında anlaştıklarını iddia etmişti. Ardından cezaevinden bir mektup yazan ve eşi Fatma Yamuç’la bölgedeki mermer ocaklarından birinin sahibine gönderen katil zanlısı, mektubunda şu ifadelere yer vermişti:
 
‘ANLAŞTIĞIMIZ GİBİ PARAMI VERMEZSENİZ YAKARIM’
“Anlaşıp konuştuğumuz gibi eğer 10 gün içersinde 100 bin TL parayı eşim olan (Fatma Yamuç’a) vermez iseniz Ali Ulvi Küçüknohutçu ve eşi Aysin Küçüknohutçu cinayetinden en az benim kadar sorumlu olursunuz. Bana vaad ettiğiniz ödemeyi yapın. Aksi takdirde mahkeme gününde isminizi savcılığa altın harflerle yazdırmaktan zevk duyarım. Benim başımı yaktınız, ‘Öldür paranı hemen vercez’ diye vaadlerde bulunup, neyi bekliyorsunuz. 10 gün içersinde param gelmez ise görüşürüz. İpleriniz cebinizde haberiniz olsun. O kadar yakarım.”
 
CİNAYETİN ARKASINDA SİYASİ BAĞLANTI MI VAR?
Katil zanlısının bu mektubunun ardından gözler bölgedeki mermer ocaklarının sahiplerine çevrildi. Mektubun muhatabı olduğu öne sürülen mermer ocağı sahibinin, geçmişte AKP’nin Finike İlçe Başkanlığı yapan, üst düzey siyasilerle de yakın ilişkileri bulunan bir siyasinin kardeşi olduğu iddia ediliyor.
 
ÖLDÜRÜLMEDEN 4 YIL ÖNCE SİYASİLERE İŞARET ETMİŞTİ
Ali Ulvi Büyüknohutçu, öldürülmeden dört yıl önce 3 Haziran 2013 tarihinde Antalya’da katıldığı bir panelde, Finike’deki mermer ocaklarının bazı siyasilerle bağlarının olduğunu öne sürerek, şu iddiaları dile getirmişti: “Ocağın bir tanesinin sahibi bir siyasi partinin Finike ilçe başkanının kardeşi, bir diğeri başka bir siyasi parti kurultay delegesi çıktı. Bir kaç ocağın korunmasının ise Türkiye’de ismi çok iyi bilinen bir siyasi tarafından üstlenildiği ortaya çıktı. Turunçova’nın tam üzerinde eski bir milletvekiline ait olan taş ocağı şimdi Turunçovalı’nın canına okuyor. Tarımını öldürüyor, narenciyesini öldürüyor.”
 
KATİL ZANLISI’NIN CEZAEVİNDE İNTİHAR ETTİĞİ AÇIKLANDI
Büyüknohutçu cinayetinin katil zanlısı olarak tutuklanan ve önce Elmalı Cezaevine konulan ancak ardından da Alanya cezaevine nakledilen Ali Yamuç’un, daha ilk duruşmasına çıkarılmadan 20 Eylül’de cezaevinde ‘eşofman lastiği’ ile intihar ettiği açıklandı. Bir çok soru işaretiyle dolu cinayetin ardından katil zanlısının şüpheli intiharı, Büyüknohutçu’nun yakınları, sevenleri ve yaşam savunucuları arasında büyük kaygılara neden oldu.
 
BÜYÜKNOHUTÇU ÇİFTİ İÇİN ANTALYA’DA BİR ARAYA GELECEKLER
Ormanları, suları ve tarım alanlarını korumak için mücadele ederken çirkin bir cinayetle yaşamlarından olan Ali ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin sevenleri, 4 Kasım Cumartesi günü Antalya’da bir araya gelerek cinayetle ilgili karanlıkta kalan noktaların aydınlatılmasını talep edecek.
 
PANEL VE FORUM DÜZENLENECEK
Muratpaşa Belediyesi’nce çiftin adı verilen  Güzeloluk Mahallesi’ndeki  ‘Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu Çevre Bilinci Parkı’nda gerçekleştirilecek etkinlik, saat 12:00’de başlayacak. Basın açıklaması ve ağaç dikim töreniyle sürecek olan etkinlikte mermer ve taş ocaklarının doğaya ve kültürel mirasa verdiği zararlar konusunda bir de panel düzenlenecek. Avukat Tuncay Koç, Arkeolog Selda Baybo ve Jeoloji Mühendisi Ali Keleş’in konuşmacı olarak katılacağı panelin ardından ‘Baskı Ekoloji Hareketinin Örgütlülüğü ve Toplumsallaştırılması’ başlıklı bir de forum gerçekleştirilecek.Belgesel gösterimi ve müzik dinletisiyle devam edecek olan etkinliğin, akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.
Önceki haberİhmali yazana 1.5 yıl sonra dava
Sonraki haberYıkarak abad olunur mu?
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.