ILO Zirvesi’nde gündem işsizlik

ILO Zirvesi’nde gündem işsizlik

0
PAYLAŞ

Örgüt bu yılın sonuna kadar dünya genelinde işsiz kalacakların sayısını 240 milyon olarak tahmin ediyor.

Örgütün Cenevre’deki yıllık çalışma konferansının parçası olan zirveye çok sayıda dünya lideri de katılıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü, dünya hükümetlerini istihdam yaratmak için özel girişimde bulunmaya ve işsizleri koruyacak düzenlemeleri geliştirmeye çağırıyor.

Uzmanlara göre işsiz oranlarındaki artış, üretim ve hizmet sektörleri krizden ağır darbe gören sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha şiddetli yaşanacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde son 1,5 yılda işini kaybedenlerin sayısı 7 milyonun üzerinde.

Avrupa Birliği ise, son 10 yılın en ağır işsizlik verilerini geçtiğimiz günlerde açıkladı.

BBC muhabirinin aktardığına göre, Avrupa’da işsizlerin oluşturduğu kuyruklar giderek uzuyor. Euro’yu para birimi olarak kullanan 16 Avrupa Birliği üyesinde yüzde 9,2 civarında. Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı verilere göre bu, son 10 yılın en yüksek düzeyi.

Avrupa Birliği genelinde işsizlerin sayısının 21 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. İşsizlik oranının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 18’le İspanya. Litvanya ve Letonya ise yüzde 17’yle işsizlik sıralamasında İspanya’nın hemen arkasında.

Gençler arasındaki işsizlik de ciddi bir sorun. Avrupa’da 25 yaşın altındaki her beş kişiden biri işsiz. Ekonomik göstergeler, Avrupa’da resesyonun en ağır aşamasının atlatıldığına işaret etse de, istihdam piyasasında durumun daha da kötüleşeceği yönünde tahminler yaygın.

Avrupa Komisyonu bu konuda karamsar öngörülerde bulunuyor. Tahminler, Avrupa Birliği’nde işsizliğin ikinci dünya savaşı sonrasındaki en yüksek düzeyine olacağına işaret ediyor. Gelecek yılın sonuna kadar Avrupa’da sekiz buçuk milyon kişinin işini kaybetmesi bekleniyor. (BBC)

BİR CEVAP BIRAK

8 + 8 =