Çimento fabrikasına karşı çimentolu eylem!

Ayaklarını çimentoladıkları için 24 saat konut önünde oturmak zorunda kalan çiftçi kadınların yaptıkları çimentolu eylem, köyleri ve civarında yapılacak olan çimento fabrikaları aleyhinde son iki yıldır sürdürdükleri mücadelede geldikleri en son aşamaydı! Umutları Başkan Joko Widodo’yu görmek ve kendisinin bildiği soruna çözüm bulmasını yeniden istemekti!

Kendeng dağları eteklerinde yaşayan köylüler alışageldikleri üzere pirinç, mısır, kasava yetiştirip , dağdan gelen kaynak sularını kullanırken iki yıl önce çimento fabrikaları yapılacağı haberiyle huzurları bozuldu.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gönüllü ekip fabrika temellerinin atılmaya başladığı 16 Haziran 2014’ten itibaren çadırlarını kurup sırasıyla nöbet tutmaya ve gelen buldozörlerle mücadele etmeye başladı. Zaman zaman güvenlik güçleri tarafından itilip kakılsalar da Endonezya’nın en büyük iki Çimento Firması ile mücadeleden vazgeçmediler.

Kadınlar, Hükümete seslerini duyurmak için iki yıldır yapmadıkları eylem bırakmadıklarını, daha önce de Cakarta’da çeşitli protestolar düzenlediklerini ancak bir yere varamadıklarını belirtiyorlar.

Yapım izni çıkmadan inşasına başlanan bir Çimento Firması hakkında açtıkları davayı kazandıkları halde Fabrika’nın yapılmaya devam ettiğini, Firma yetkililerinin temyize gittiği için kendilerinden emin yapıma devam ettiğini söyleyen köylü kadınlar fabrikaların kendi düzenlerini bozacağını ve çevreye zarar vereceğini ifade ediyorlar.

Az da olsa kendi ürettikleri ile yaşamaya, kendi yağlarında kavrulmaya, kendi kndilerinin patronu olmaya devam etmeyi, kimsenin emri altına girmek istemediklerini de ısrarla vurgularken doğal kaynak sularını kaybetmekten korktuklarının altını çiziyorlar..

Kenteng dağları 4 bin hektar alanda 300’ün üzerinde doğal su kaynağı, eski fosillerin olduğu 49 mağara ve dört tane yer altı doğal su kanalı barındırıyor.
Bu bölgenin kuzeyinde daha önce yapılmış çimento fabrikaları mevcut olduğu için yaşayanlar daha fazlasına razı değil.

Endonezya Çimento Fabrikaları Birliği Başkanı Widodo Santoro daha önce yaptığı açıklamada Çimento üretiminin 2016 da yüzde 30 fazla kapasiteye ulaştığını açıklamıştı!

Oturarak geçirdikleri gecenin ardından kamyonetlerle Cakarta Yasal yardım bürosuna götürülen kadınlar Sukinah, Diyem, Pati, çimentonun ayaklarını acıtmadığını, yeni bir umutla köye döneceklerini ifade ettiler.

Başkan Jokowi ‘nin kadınlarla kısaca görüşüp, çıktığı Avrupa gezisinden sonra bölgeyi ziyaret edeceği ve kendileriyle görüşeceği sözünün verildiği öğrenildi.

________________

Gülseren Tozkoparan Jordan
15 Nisan 2016/ Cakarta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.