İNGİLTERE… Çirkinliklerle Dolu Güzel Dünyamιz

Aşağıdaki yazı ilk köşe yazımdı. 13 yıl önce yazdım. Birkaç aydan beri yaşamakta olduğumuz zor dönemde çevremize karşı farkındalığımızın arttığını görüyoruz. Etrafımızdaki güzelliklerin daha fazla farkına varmaya başladık. Belki de bu zor günlerin en olumlu yanlarından biridir bu. 

Nedense biz insanlar daima olumsuzluklar, çirkinlikler üzerinde odaklaşιrιz. Dünyamιz çirkin şeylerle dolu. Bu gerçek. Ama aynı zamanda etrafιmιzda güzel olan o kadar çok şey var ki…Biz bunlarιn ne derece farkιndayιz? 

Kιbrιs’ιmιzιn en güçlü kalemlerinden Süleyman Ergüçlü bir yazιsιnda “En son ne zaman…” diye başlayan satιrlarla Kıbrıs’ta yaşayanlara o güzelim adamιzιn güzelliklerinin en son ne zaman farkιna vardıklarιnι soruyor. 

Örneğin “Medoş lalelerini en son ne zaman yerinde, toprakta gördünüz? …Narenciye bahçelerinin gelin kιza dönüştüğünün farkιnda mιsιnιz?” diye sorular soruyor okurlarına yazar binlerce kez okunan yazιsιnda.  

Türkiye’nin gururu (daha doğrusu gururu olmasι gereken) yazar Orhan Pamuk’un “Istanbul” kitabιnι okuyorum şu an. Kitap Istanbul’un birçok çirkinliklerinden bahsediyor. 

Okurken yazarιn melankolik ruh halinden etkileniyor insan. Ama kitabιn esas temasι, yazarιn şehrine olan aşkι. O, tüm olumsuzluklara rağmen bu gizemli şehri delicesine sevebiliyor. 

Londra’da, dünyanιn en büyük, en güzel şehirlerinden birinde yaşιyoruz.  Ben de Süleyman Ergüçlü gibi size (ve kendime) bazι sorular sormak istiyorum:  

En son ne zaman güneşli bir Sonbahar gününde Thames nehrinde bir vapur gezisi yaptιnιz?  

En son ne zaman Kew Gardens’daki su zambaklarιnι hayranlιkla seyrettiniz? 

En son ne zaman National Gallery, National Portray Gallery, veya Tate Müzesini ziyaret edip o eşsiz güzellikteki şaheserleri doyasιya seyrettiniz? 

En son ne zaman Epping Forest’in bir gölünde arkalarιnda sιralι yavrularι süzülerek yüzen kuğularι hayranlιkla seyrettiniz? 

En son ne zaman Victoria Parkιnda uçurtma uçuran, oyuncak vapur

yüzdüren çocuklarιn kahkalarιnι dinlediniz? 

En önemlisi en son ne zaman eşinize, kιz/erkek arkadaşιnιza, çocuğunuza, torununuza onlarι ne kadar sevdiğinizi söylediniz?  

Evet değerli okurlar. Yaşam zor ve çirkinliklerle dolu. Ama güzel olan da çok. Her zaman çirkinlikler üzerinde durmayalιm. 

Etrafimızdaki güzelliklere onlarι sanki bir daha göremeyecekmiş gibi bakalım.  

Her Yaz yaptığım gibi bir süre yazılarıma ara veriyorum. Eylül ayı başlangıcında yeniden buluşmak üzere hoşçakalın, sağlıklı kalın.

bütün iyi kitapların sonunda
bütün gündüzlerin, bütün gecelerin sonunda
meltemi senden esen
soluğu sende olan
yeni bir başlangıç vardır

Edip Cansever

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.