İNGİLTERE… Festivaller başlıyooor…

Yaz geliyor. Londra’da güneş naz yapsa da eninde sonunda gelecek. Londra’da yazın bir güzel yanı da memlekete gidiş yolunun görünmesi. Yaz Türkiye’de Kıbrıs’ta başkadır. Güneş zaten iç sevinci yaratır, bir de koca yılın yorgunluğu sonrasında hak edilmiş tatil sevinci eklenince tadından yenmez.

Londra’da yazın bir başka tatlı yanı da festival mevsiminin başlaması… Festivallerin pek çok amacı var… Özet geçersem Festivaller; toplumun asimile yerine doğru entegrasyona katkı sunuyor, Türkiye ve Kıbrıs kültürünü yaşanılan ülkede yaşatıyor, düzenleyici derneğe farkındalık yaratıyor. Bir diğer katkısı da festivallerde açılan tezgahlarda ekonomik ekonomiye tanıtım şansı sunuyor….

Toplumda ilk festival bir zamanlar Londra’da etkin olan İşçi Birliği (İşçinin Sesi) tarafından 1984’de “Dostluk Festivali’84” başlığında düzenlenmiş. Festival olur da davul zurna olmaz mı? Bu ilkinde de davul zurna hatta yağlı güreş bile varmış.

Türk iş dünyasının oluşumu Turkish Forum UK’in 2004-13 arasında Thames kıyısında organize ettiği Türk Festivali artık yapılamıyor. Oysa en çok yerli halkı çeken festival konumdaydı.

Anadolu Toplum Birliği ve Süleymaniye Kültür Merkezi’nin geleneksel olarak her yazın Clissold Park’ta yaptığı devlet destekli Anadolu Kültür Festivali de mehteriyle yağlı güreşiyle ilginç görüntülere sahne oluyor. AKP iktidarı 2 Haziran 2014’de ciddi bir bütçeyle Trafalgar Meydanı’nda Türk Günü organize etmişti. Bu festivalin arkası gelmedi.

Toplumda en köklü festival ise bu yıl 30’ncusunu kutlayacak olan DAY MER Kültür ve Sanat Festivali… Hazırlıklarına 6 ay öncesinden başlanılan ve yüzlerce DAY MER üyesinin geceli gündüzlü emeğini yansıtan, neredeyse bir ay süren bu festival 10 bine yakın katılımcısıyla gerçek bir toplum şöleni. DAY MER’in büyük oranda kendi öz gücüyle kesintisiz yaptığı bu festival bu yıl 19 Haziran’da resepsiyonla başlayacak, gençlik ve çocuk festivalleriyle sürecek. 21, 22 ve 23 Haziran’da da DAY MER Meydan Sahnesi’nin oyunu sahnelenecek ve 7 Temmuz’da da Selda ve Moğollar ile yerel sanatçıların da sahne alacağı Park Şenliği ile sona erecek.

GİK DER Kültür Sanat Festivali de bu yaz 11’nci kez düzenlenecek. Resepsiyonla başlayıp Edmonton’daki Pymmes Park’ta şenlikle sona eren GİK DER Festivali geçen yıl temasını ırkçılığa karşı seçmişti. Bu festivalin giderek büyüdüğü ve toplumu kendisine çektiğini söylemeliyim.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin, son altı yıldır Haziran’ın ikinci haftasında gerçekltirdiği Alevi Festivali’nin, yedincisi 10-18 Haziran arasında bir hafta boyunca devam edecek. Festivalin finali, Türkiye’den de konuk sanatçılarla 18 Haziran Pazar günü Hackney Downs Park’ta yapılacak.

Kıbrıslı toplum üyeleri ise bu yıl iki festival düzenleyecek. Turkish Cypriot Trust UK (TCT), 23 Haziran’da geçen yıl olduğu gibi Lee Valley Athletics Centre’de, “Kültürümüze ve kimliğimize sahip çıkalım” şiarıyla ikinci kez “Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali”ni düzenleyecek.  TCT çatısındaki kurumlar arasında toplumda yarım asırlık Kıbrıs Türk Toplum Merkezi, Kıbrıs Türk Cemiyeti ve Türk Toplumu Futbol Federasyonu’nun yer aldığını belirteyim.

Bir diğer festival de Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin ilkini 2017’de düzenlediği Kıbrıs Türk Kültür Festivali… Bu yıl 30 Haziran’da Donkey Lane’de gerçekleşek festivale Konsey 3 yıllık deneyimini yansıtacak. “Kıbrıs Türk kültürünü tanıtmak ve biz de bu ülkenin bir parçası olarak, varız” diyecek festival yine on bine yakın toplum üyesini çekmeye aday.

Bize de çocukları toplayıp festivallere gitmek ve eski dostları görmek kalıyor. İyi festivaller herkese…

Önceki haberAKP-MHP doz aşımı fena halde ters tepebilir
Sonraki haberEvrensel Gazetesi dayanışma yemeğine çağrı
Faruk ESKİOĞLU
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.