iPhone İngiltere’de piyasada

Dün piyasaya çıkan iPhone cep telefonu Apple firmasının Avrupa cep telefonu piyasasına yönelik önemli planlarının bir parçası sayılıyor.


İngiltere’de O2, Fransa’da Orange ve Almanya’da T-Mobile GSM firmaları işbirliğinde piyasaya çıkan iPhone, başlangıçta 269 sterlin fiyatla satılıyor.


The Independent gazetesi, dağıtım ağı çok geniş olmayan O2 firmasının Apple’dan ürünün İngiltere haklarını alabilmek için iPhone kullanımından elde edeceği gelirin yüzde 40’ını bu firmaya iletme sözü verdiğine ilişkin söylentiler olduğunu öne sürdü.


IPHONE’UN ÖZELLİKLERİ


iPhone cep telefonlarından ayrıca YouTube videoları da izlenebilecek. Google’ın sahibi olduğu YouTube, kullanıcıların içerik yükleyerek oluşturduğu internetteki en popüler video paylaşım sitelerinden biri sayılıyor. iPhone’a, You Tube videoları Wi-Fi ya da EDGE bağlantıları sayesinde yüklenebilecek. YouTube firması, cep telefonlarında videoların daha kaliteli izlenebilmesini sağlamak amacıyla H.264 format kullanacak. iPhone, bu formatı çalıştırabilen ilk cep telefonu olma özelliğine de sahip.


Piyasaya verileceği tarihten itibaren Apple cep telefonlarında izlenmek üzere You Tube’da 10 bin video uygun formata dönüştürüldü. YouTube yetkilileri her hafta yeni videoları H.264 formatına taşımaya devam ederken, sene sonuna kadar tüm videoların iPhone’dan izlenebilir hale geleceğini de duyurdu.


Apple firması aynı zamanda söz verilen yeni Apple TV yazılımının da indirilmeye hazır hale getirildiğini duyurdu. Bu program sayesinde Apple TV’lerden YouTube izlenebilecek. YouTube kullanıcıları ise, Apple TV’den video hesaplarına ulaşabilecekler.


Apple iPhone büyük bir merakla bekleniyor. M:Metrics yaptığı araştırmalar sonucu Amerika’da ki telefon kullanıcılarının yaklaşık yüzde 14’ünün yani 19 milyon insanın iPhone satın almak için çok istekli olduğunu ortaya çıkardı. Apple firmasının 18 ayda 10 milyon iPhone cep telefonu satmayı hedefliyor. iPhone’ndan ancak Amerika’da AT&T telefon servisi kullanıcıları faydalanabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.