‘Iraklıları insan olarak görmüyordum’

2006 yılında tecavüz ettikleri 14 yaşındaki Iraklı kız çocuğunu ve bütün ailesini öldüren ABD’li asker Steven Green, suçunu hafifletmek için “Bu insanlardan ne kadar nefret ettiğimi anlatabilecek bir kelime bulamıyorum. O insanları (Iraklıları) insan olarak görmüyordum” dedi.

Eylemlerinden savaş alanında yaşadığı travmayı sorumlu tutan 25 yaşındaki Green, 2006’daki olaydan bu yana verdiği ilk röportajda “Iraklı sivilleri insan olarak görmediğini” söyledi.

Irak’ta iki asker arkadaşının ölümünü izlediği ‘Ölüm Üçgeninde’ yaşadıklarının suçu işlemesinde etkili olduğunu savunan asker, o dönemde yaşadıklarını “Delirmiştim. Yaşayacağımı düşünmüyordum” sözleriyle dile getirdi. ABD’li asker ayrıca “Bu insanlardan ne kadar nefret ettiğimi anlatabilecek bir kelime bulamıyorum” dedi.

2009 yılında yargılandığı mahkemede 5 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve halen cezasını çekmekte olduğu Arizona’daki Tucson federal hapisanesinden İngiliz Daily Mail’le telefon görüşmesi yapan Green, Irak’ın kuzeyindeki Mahmudiye kasabasındaki bir operasyon sırasında, 14 yaşındaki Abir Kasım El Canabi’ye tecavüz edip öldürdükten sonra, annesi, babası ve kız kardeşini de kurşuna dizmişti.

Irak’a çıkan 101. Hava İndirme Tümeni’nde komando olarak görev yapan ABD’li eski asker, Irak işgalinin en vahşi olayı olarak kabul edilen cinayetleri “savaş koşullarında işlediğini” belirterek, “Eğer asker olmasaydım ve Irak’a gitmeseydim böyle bir insan olmayacaktım. Bana beş defa ömür boyu hapis vererek hayatımın sonuna kadar dışarı çıkarma niyetleri olmadığını gösterdiler. Ben artık sadece Tanrı’nın adaletini bekliyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.