“Irak’ın işgalinden pişman değilim”

Blair, işgal olmasa da Iraklıların Saddam Hüseyin rejimine karşı ayaklanacağını ve durumun bugünkü Suriye’den ‘çok daha kötü’ bir hale gelmiş olabileceğini söyledi.

Blair, Iraklıların işgalden önce de ‘büyük bir kitle halinde ayaklandığını ve büyük kitleler halinde öldürüldüğünü’ söyledi.

Blair, herhangi bir pişmanlığı olup olmadığı sorulduğundaysa, “Dev katliamlar yapan bir canavarı devirmekten nasıl pişman olabilirsiniz ki?” dedi.

Nisan 2009’da çekilmesini tamamlayan İngiliz ordusu, Irak’ın işgalinde İngiltere 179 asker kaybetti.

İşgal ve sonrasında yaşanan mezhep çatışmasında ölen Iraklıların sayısıysa en iyimser tahminlere göre 100 bin dolayında.

Blair, Irak işgal edilmemiş olsa bile, “hiç şüphesiz Saddam Hüseyin’i devirmeye yönelik bir hareket olacağını” söyledi.

‘Suriye’den kötü olacaktı’Blair, “Şuna kesinlikle inanıyorum; Saddam hala iktidarda olsa bile, çevresinden kendisini devirmeye yönelik bir hareket olacaktı. Ama durum, şimdiki Suriye’ye benzeyecekti, büyük olasılıkla da Suriye’den çok daha kötü olacaktı” dedi.

Saddam Hüseyin’in kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığını hatırlatan Tony Blair, “İşte bu yüzden, insanlar bana ‘Pişman mısınız?’ diye sorduğunda, yanıtım ‘hayır’ oluyor. Sadece kendi halkına değil, bölge halkına da dev bir katliam yapan bir canavarı devirmekten nasıl pişman olabilirsiniz ki?” dedi.

Blair o dönem devrik Irak liderinin ‘bir güvenlik tehdidi’ olduğuna ‘samimiyetle ve derinden’ inandığını vurguladı.

Blair, “Şu anda Arap Baharı’nda yaşananlara, Suriye’de olanlara bakın. Beşar Esad Saddam’ın 20’de biri kadar bile kötü değil. Bugün halkına yaptıklarına, ölenlerin sayısına bakın. Kendinize sadece şu soruyu sorun; Saddam Hüseyin iktidarda kalsaydı Irak’ta şimdi neler olurdu” diye konuştu.

Tony Blair 2010’daki Irak savaşı soruşturmasında tartışmalı Irak dosyasıyla ilgili soruları yanıtlamıştı.

Eylül 2002’de yayımlanan dosyada, Irak’ın 45 dakika içinde kitle imha silahlarını kullanabileceği iddia edilmişti.

Blair o dönem ellerindeki istihbaratın şüpheye yer bırakmayacak şekilde, Irak’ın kitle imha silahları geliştirmeye devam ettiğini gösterdiğini savundu.

Geçen ay, işgal sırasında Blair’in yardımcılığını yapan Lord Prescott, ‘Irak’a müdahalenin meşru gösterilemeyeceğini’ söylemişti.

Prescott, işgal kararını ‘öylece inkâr edemeyeceğini’, ama şimdi savaşın yanlış olduğunu düşündüğünü vurgulamıştı.

BREMER: BÜYÜK HATALAR YAPTIK

Öte yandan Independent, Irak’ın işgalinden sonra Amerika’nın Irak’a atadığı ilk sivil yönetici olan Paul Bremer ile yapılmış bir mülakata yer verdi.

Bremer mülakatında büyük stratejik hataları yaptıklarını, buna rağmen Iraklıların savaştan öncekine göre daha iyi durumda oldukların savundu.

Paul Bremer, “Bosna, Somali ve Libya’dan dersler almalıydık. Halkı korumak için yeterince askeri gücünüz olmalı. Bu sorunu, 2007’de Bush cesur bir kararla asker sayısını artırıncaya kadar çözemedik. Bu sorun hem Iraklıların, hem de koalisyon güçlerinin verdiği kayıpları artırdı. İsyancılara karşı uygun bir mücadele planımız yoktu” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.