‘Italian Job’ın açmazı çözüldü

Caine’in başrolü oynadığı 1969 yapımı film, 2003’te ‘farklı bir sonla’ yeniden çekilmişti…

Kraliyet Kimya Topluluğu, bu yıl üyelerinden filmin son sahnesinde uçurumun kenarına asılı kalan ancak altın külçelerinin ağırlığı ile akıbeti tehlikeye giren minibüsü kurtarmalarının bir yolunu bulmalarını istedi ve bir yarışma açtı.

Michael Caine’in başrolünde yer aldığı film, büyük bir soygun ardından kaza geçiren ekibi uçurumun ucunda asılı bırakarak noktalanıyordu.

Minibüsün bir ucunda çete üyeleri, havada kalan ucunda ise altın külçeleri bulunduğundan hareket edilmesi ve dengenin bozulması, aracın boşluğa yuvarlanması demekti.

Film, Caine’in canlandırdığı Charlie karakterinin ‘tamam çocuklar iyi bir fikrim var’ sözleri ile sona erse de, sinemaseverler 40 yıldır bu fikrin ne olabileceği konusunda net bir fikir sahibi değildiler.

John Godwin’in yarışmayı kazanan çözümü aracın lastiklerinin boşaltılması, pencerelerin kırılması ve benzin deposunun boşaltılması.

Goodwin bu şekilde, minibüsün uçurumdan aşağı yuvarlanmadan bir kişinin inmesine izin verecek kadar hafifletileceğini matematik hesaplamalarıyla kanıtladı.

İnen kişinin ise çevredeki kayaları aracın önüne yerleştirerek ekibi kurtarabileceği belirtiliyor.

39 yaşındaki bilişim uzmanı Godwin’in planı, Kraliyet Kimya Topluluğu’na gönderilen iki bin çözüm önerisi arasında en güvenli ve sağlam olanı olduğu için seçilmiş.

Ancak Godwin, formülünün soyguncuların peşlerindeki mafya ve polisi atlatmasını garanti edemeyeceğini ise kabul ediyor.

Zira bu formül, çetenin yakıtı ve lastikleri olmayan bir araçla İtalyan Alplerinin ücra bir köşesinde kalması demek. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here