‘Kadın düşmanlığını meşrulaştırıyor’

Arınç gazetelerin alıntı yaptığı konuşmayı, Bursa Valiliği tarafından düzenlenen bayramlaşma töreninde yapmıştı.

Gazeteler bu konuşmada Arınç’ın “Nerede o yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızarabilecek, boynunu öne eğecek, gözünü bizden kaçırabilecek iffet sembolu, haya sembolü kızlarımız?” diye sorduğunu aktarıyor.

Kadın düşmanlığı

Guardian bu sözlerin Türkiye’deki kadın hakları savunucuları tarafından kadın düşmanlığını meşrulaştıran bir söylem olarak görüldüğünü belirtiyor.

Arınç konuşmasına şu sözlerle devam ediyor: “İffet çok önemli. Kadın için de bir süstür, iffet. Erkek içinde bir süstür. İffetli olacak. Erkekte de olacak. Zampara olmayacak. Eşine bağlı olacak. Çocuklarını sevecek. Kadın ise o da iffetli olacak. Mahrem-namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın. Şimdi bunu birileri söylediği zaman ‘ya bu adam hangi dilden konuşuyor’ diyebilirler. Bu kadar değerlerimize yabancılaştık bugün”.

Independent bu sözler ardından Türkiye genelinde binlerce kadının gülen fotoğraflarını yayınlayarak Başbakan Yardımcısı’nın sözlerini alaya aldığını yazıyor.

BBC Eğilimler araştırmasına göre bu konuda 300.000’in üzerinde yorum ve resim yayınlanmış.

Kadınların % 40’dan fazlasının eviçi şiddete maruz

Guardian Başbakanlık’a bağlı Kadının Statüsü Müdürlüğü tarafından yaptırılan 2009 yılı raporunda, Türkiye’nin kadın nüfusunun % 40’dan fazlasının eviçi şiddete maruz kalmış olduğunun bulunduğunu aktarıyor.

Gazete, 120’den fazla kadının da sadece bu yılın başından beri, çoğunlukla eşleri ya da diğer aile üyeleri tarafından öldürüldüğünü yazıyor.

Arınç’ın sözleri ardından sosyal medyada gülen resimlerini yayınlayan kadınlar arasında olan Sosyalist Feminist Kolektif’ten Mehtap Doğan, Arınç’ın ifadelerindeki kadın düşmanlığının münferit bir olay olmadığını söylüyor.

‘Erdoğan da kadın ve erkek arasında eşitliğe inanmıyor’

Guardian’a konuşan Doğan “sözleri onun ve AK Partinin kadınlara karşı tavrını mükemmel şekilde göstermek” diyor.

“Onların gözünde, kadınlar herhangi bir hakka sahip olmamalı, onlar için kadınlar adeta ayrı bir tür gibi.”

Doğan ekliyor: “arkasına gizlenmek için ahlakı kullanarak, şiddet, tecavüz ve cinsiyetçiliği savunuyorlar.”

Gazeteye göre Erdoğan hükümeti üyeleri infial uyandıran ayrımcı sözleri ilk kez dile getirmiyor.

Gazete Erdoğan’ın da kadın ve erkek arasında eşitliğe inanmadığını söylediğini kaydediyor.

Hükümetin önde gelen ismiIndependent Arınç’ın yaptığı yorumların “yararlı bir konuşmanın” parçası olduğunu söylediğini de belirtiyor.

Guardian ise ana muhalefet partisi CHP’nin bir milletvekili Melda Onur’un Arınç’ın yorumlarının utanç verici olduğu ve kadınları şiddete maruz bıraktığını söylediğini aktarıyor.

‘Şaka değil; kadınların gülmemesini istiyor’

Gazete, Femen grubunun da gövdesine “kadınlara gülmek yok” yazılı üstsüz bir üyesinin resimlerini yayınlayarak sosyal medya protestosuna katıldığını bildiriyor.

Times gazetesinin ünlü yazarlarında David Aaronovitch de ‘şaka değil; kadınların gülmemesini istiyor’ başlıklı bir yazı yazmış.

Aaronovitch ‘bir Türk bakanın garip sözleri namus cinayetleri ve toplu tecavüzler dünyasından çok uzak değil’ diyor.

Times yazarı Arınç’ın Erdoğan’a yakın bir isim ve hükümetin önde gelen isimlerinden biri olduğunu belirtiyor.

Aaronovitch bu yüzden bu sözlerin bir ağırlık taşıdığını ve ciddiye alınması gerektiğini yazıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.