Kanlı pazara 40 yıl sonra soruşturma

Cumhuriyetçilerin 40 yıl önce Kuzey İrlanda’nın Derry kentinde hak ve özgürlük talebiyle yaptığı bir yürüyüş sırasında çıkan olaylarda hayatlarını kaybedenlerin aileleri bugün üst düzey polis yetkilileriyle görüştü.

13 kişi olay yerinde, 1 kişi sonradan kaldırıldığı hastanede ölmüş, 14 kişi de yaralanmıştı.

Ailelere polis soruşturmasının sürdüğü söylendi.

Geçtiğimiz yaz Temmuz ayında Kuzey İrlanda Emniyet Müdürlüğü Kanlı Pazar diye bilinen olayla ilgili olarak bir cinayet soruşturması başlatılacağını duyurmuştu.

Kanlı Pazar ile ilgili ayrıntılar, 12 yıllık bir soruşturma yürüten Lord Saville’in sonunda, 2010 yılında yayımladığı raporla daha bir netlik kazanmıştı.

Başbakan David Cameron rapordaki saptamalar karşısında, Kanlı Pazar olaylarında ölenlerin ailelerinden devlet adına özür dilemiş ve ölümlerin hiç bir şekilde haklı gösterilemeyeceğini ve tamamen gayri meşru olduğunu söylemişti.

Polis ailelere bilgi verdiGeçen yaz açılacağı bildirilen polis soruşturmasında 15 polisin çalışacağı açıklandı. Polis yetkilileri soruşturmanın en az dört yıl alacağını tahmin ediyor.

1998’de Tony Blair liderliğindeki hükümetin görevlendirmesiyle başlayan ve 2010 yılında tamamlanan Saville soruşturmasının raporu, Kanlı Pazar’da ilk ateşi İngiliz askerlerinin açtığı ve olayların sorumluluğunun da orduya ait olduğu sonucuna varmıştı.

Saville soruşturması İngiltere tarihinin en uzun süren soruşturması oldu.

Kuzey İrlanda savcılığı Saville soruşturmasının sonuçlarını inceledikten sonra, geçen Temmuz ayında, polis tarafından bir cinayet soruşturması başlatılacağını açıklamıştı.

Olayda yakınlarını kaybedenlerin, konuyla ilgili hiç bir ilerleme olmadığı yönündeki kaygılarını dinleyen polis yetkilileri, onlara soruşturma için yapılan hazırlıkları ve neler planlandığını anlattılar.

Kanlı Pazar’da kardeşini kaybeden John Kelly toplantıdan memnun ayrıldıklarını, bütün sorularına yanıt aldıklarını söyledi.

Ailelere bilgi veren Kuzey İrlanda Emniyet Müdür Yardımcısı Judith Gillespie yeni yılda hız kazanması beklenen soruşturmanın başına tecrübeli bir polisin getirildiğini onunla birlikte 15 polisin çalışacağını anlattı.

Gillespie soruşturmanın ne kadar süreceğini bilemediğini söyleyerek “Rotayı topladığımız deliller çizecek” diye konuştu.

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × two =