Kaş’ta tecavüzü protesto eden kadınlara soruşturma

Kaş’ta tecavüzü protesto eden kadınlara soruşturma

0
PAYLAŞ

16 YAŞINDAKİ GENÇ KIZA TECAVÜZÜ PROTESTO ETMİŞLERDİ

Antalya’nın Kaş ilçesinde, iki yıl önce bir yatılı okulda tecavüze uğradığı öne sürülen 16 yaşındaki genç kızın Kaş Adliyesinde görülen davasını takip etmek ve destek vermek amacıyla basın açıklaması yapan ve tecavüzü protesto eden kadınlar hakkında soruşturma açıldı. 11 Mayıs tarihinde görülen davayı izlemek üzere hükümet konağı önünde toplanan Antalya Kadın Platformu Kadın Dayanışma Merkezi, Eğitim-Sen Kaş Temsilciliği üyeleri ve Kaşlı kadınlar 16 yaşındaki genç kıza yönelik tecavüzü protesto etmişlerdi.

PROTESTOCU KADINLARA DESTEK GELDİ

Kaş Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında önceki gün ifade vermeye çağrılan Antalyalı 20 kadına ülkenin dört bir yanından destek geldi. İstanbul, İzmir ve Antalyalı kadın örgütleri tecavüzü protesto eden kadınlara yönelik soruşturmaya tepki göstererek destek açıklamasında bulundular. Soruşturmanın, protestocuların 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle açıldığı belirtilirken, Eğitim-Sen Kaş Temsilcisi Önder Saraç, trafiği engellemekle suçlandıklarını belirtti. Basın açıklaması hakkında yetkililerin önceden bilgilendirildiğini ifade eden Saraç, “bu yıldırma politikasıdır” dedi.

‘TRAFİĞE KAPALI ALANDA TRAFİK NASIL ENGELLENİR?’

Kadına yönelik şiddetin ve tecavüzün protesto edildiği güzergahın trafiğe kapalı bir alan olduğunu belirten Kaşlı kadınlar ise, açılan soruşturmaya anlam veremediklerini belirtterek, “trafiğe kapalı alanda trafik nasıl engellenir anlayabilmiş değiliz” diye konuştular.

TECAVÜZ DAVASI 1,5 YIL, PROTESTOCULARA SORUŞTURMA 1,5 AY SONRA AÇILDI

Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu adına davaya müdahil olan avukatlardan Tuncay Koç, davanın görüldüğü gün Kaş’ta yaptığı açıklamada son dönemlerde kadına yönelik şiddetin artış gösterdiğine işaret ederek, “bu şiddetin bir örneği de Kaş’ta yaşandı. Kaş’ta ihmaller zincirinin arka arkaya gelmesi, yaşanan cinsel istismar olayının davasının ancak bir buçuk yıl sonra açılmasıyla sonuçlanmasına neden oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Tecavüzü protesto eden kadınlara yönelik soruşturmanın kısa sürede işleme konması kadın örgütlerinin tepkisini çekerken, önce ağaç kesenlere yönelik tepki gösterenlere, ardından da tecavüze yönelik protestolara ardı ardına soruşturma açılması dikkatleri Kaş’a çevirdi.

BİR CEVAP BIRAK

twenty + twenty =