Kemer’de dere katliamı!

Kemer’in içme suyu kaynağı da olan Güvertedere’nin iş makinalarıyla tahrip edilerek taş ocağı gibi kullanılmasına tepki gösteren Kuzdere Gönüllüleri, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

DERE KATLİAMINI GÖRÜNDE DSİ’YE BAŞVURDULAR

Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı sınırında bulunan Kesme Boğazı ve Güvertedere bölgesinde DSİ tarafından özel bir şirkete yaptırılan çalışmalar sırasında, vadide bulunan kimi şelale ve doğal oluşumların yokedildiğini tespit eden Kuzdere Gönüllüleri, pek çok bitki türü ve ağacın da katledildiği çalışmanın içeriği hakkında DSİ Antalya 13. Bölge Müdürlüğü’ne bir dilekçe yazarak bilgi istedi. Dilekçede, bölgede kurulmak istenen bir HES projesi bulunduğu ve Çevre ve şehircilik Bakanlığı’nce ÇED başvurusunun onaylandığına dikkat çekilerek, alanda yapılan çalışmanın HES projesiyle bir ilgisinin olup olmadığının da yanıtlanması istendi.

DSİ, ‘TAŞKIN ÖNLEME ÇALIŞMASI YAPILIYOR’ DEDİ

DSİ’nin dilekçeye verdiği yazılı yanıtta, yapılan çalışmanın taşkın önleme amacını taşıdığının altı çizilerek, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nden alınan izinler doğrultusunda dere yatağındaki taşların alınarak orman yollarının yapımında taşkın önlemek amacıyla kullanıldığı kaydedildi. DSİ yanıtında, söz konusu çalışmanın bölgede yapılması planlanan HES projesiyle bir ilgisinin bulunmadığının da altı çizildi.

İZİNSİZ OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN ÇALIŞMA YARGIYA TAŞINACAK

DSİ’nin yanıtını çelişkili ve yetersiz bulan Kuzdere Gönüllüleri, bu kez de Kemer Kaymakamlığı’na başvurarak konu hakkındaki endişelerini dile getirip yapılan çalışmaların incelenmesi talebinde bulundular. Alandaki tahribatın fotoğraflanmasının ardından yola zincir çekilerek ulaşıma kapatıldığını belirten Kuzdere Gönülüleri, yolun neden zincirlendiği sorusuna DSİ’nin yanıt vermediğine dikkat çekiyor. İlgili kurumlarla yaptıkları şifai görüşmelerin ardından alanda ağır tahribata yol açan çalışmanın ‘izinsiz’ olduğu sonucuna vardıklarını öne süren Kuzdere Gönüllüleri, şimdi de ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyorlar.

MİLLİ PARK SINIRINDA HES PROJESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Ege Yenilenebilir Enerji Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Kesme Boğazı’nda yapılmak istenen HES projesinin ÇED başvuru dosyası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘uygun’ bulunmuş, projeyle ilgili 24 Temmuz 2013 tarihinde Kemer’de yapılmak istenen ‘halkın katılımı’ toplantısı yöre halkının sert tepkisi nedeniyle gerçekleştirilememişti.

KESME BOĞAZI, BİYOLOJİK HAZİNELERİN MERKEZİ

HES yapılmak istenen ve ‘ıslah çalışması’ adı altında DSİ tarafından yıkıma uğratılan Kesme Boğazı ve çevresi, barındırdığı biyolojik zenginlikle Türkiye’nin en önemli doğa alanlarından biri. Bölge, 32’si endemik olmak üzere 111 önemli bitki türüne ev sahipliği yaparken, dünyada yalnızca bu bölgede yetişen ve kritik yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Kemer Orkidesi ve Olimpos Safranı gibi bitkiler de bu türlerin arasında bulunuyor.

Alandaki tahribatın fotoğrafları çekilince bölgeye ulaşan yol ağaçlara bağlanan zincirle kapatıldı

Bölgedeki milli park tabelasında bitki koparmak yasak diyor ama alandaki tahribat görenlerin tepkisini çakiyor

Güverte dere ıslah çalışması başlamadan önce böyleydi

Güverte dere ıslah çalışmasıyla bu hale geldi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.