Kenya’ya Lahey’lik cumhurbaşkanı

Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC), katılım oranının %86 olduğu seçimde Kenyatta’nın, oyların %50,07’sini aldığını duyurdu.

Kenyatta’nın oy oranı %50’nin üstünde olduğundan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılmayacak. Ana rakibi Raila Odinga ise hile olduğunu iddia edip “kara leke” olarak nitelediği seçimin sonuçlarını Yüksek Mahkeme’ye taşıyacağını açıkladı.

Kenyatta hakkında 2007-2008 dönemindeki şiddet olaylarındaki rolü nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde açılmış bir dava bulunuyor.

Kenya’da 2007’de yapılan seçimlere ”hile karıştırıldığı” iddiası nedeniyle çıkan olaylarda binden fazla kişi hayatını kaybetmiş; 600 bin kişi de evlerinden kaçmak zorunda kalmıştı.

‘Sistematik bozukluklar’

Sonuçların açıklanmasının ardından destekçilerinin karşısına çıkan Kenyatta, “korkmadan ve kayırmadan” tüm Kenyalılara hizmet edeceğini söyledi.

Başkent Nairobi’de bulunan Katolik Üniversitesi’nde konuşan Kenyatta, “ülkeyi geliştirme yolunda” Odinga ve diğer liderlere de çağrıda bulundu.

IEBC seçimin karmaşık bir süreçten geçtiğini, ama aynı zamanda güvenilir ve şeffaf olduğunu açıkladı.

Komisyon, %86’lık katılım oranının şimdiye kadarkilerin en yükseği olduğuna dikkat çekti.

IEBC başkanı Issack Hassan yenilgiyi kabul eden adaylara teşekkür edip diğerlerinin de bunu yapmasını istedi.

Ama cumhurbaşkanlığı adaylarından başbakan Odinga, seçim komisyonunun “Kenyalıların yüzünü kara çıkardığını” ve demokrasinin “sınandığını” söyledi.

Seçim sonuçlarını Yüksek Mahkeme’ye taşıyacağını söylerken Odinga yine de itidal çağrısında bulundu ve “Herhangi bir şiddet olayı ülkemizi tümüyle yok edebilir” dedi.

Yeni cumhurbaşkanının Batılı ülkelerle ilişkileri zorlu bir süreçten geçebilir.

Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın Kenyatta’yı, insanlık suçu işlediği gerekçesiyle Temmuz ayında yargılamaya başlaması bekleniyor.

Kenyatta’nın yardımcısı olarak seçime katılan William Ruto hakkında da aynı suçlamalar bulunuyor. İkili suçlamaları reddediyor.

Aralarında İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu ülkeler Kenyatta’nın cumhurbaşkanı seçilmesinin Kenya’yla ilişkilerini etkileyeceği uyarısında bulunmuştu. Nairobi ise bu yorumları yabancı ülkelerin müdahale girişimi olarak nitelemişti.

Yeni kullanılmaya başlanan bir elektronik sistemle olası hilelerin önüne geçilmesi; 2007 seçimlerinin ardından patlak veren olayların tekerrür etmesinin de engellenmesi hedefleniyordu.

Ama oyların sayımı elektronik sistemde yaşanan teknik aksaklıklardan dolayı ertelenmişti. Bu aksaklıkların arasında geçersiz sayılan oy miktarını sekizle çarpan bir programlama hatası da vardı. (Başlık dışında BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.