Kılıçdaroğlu: ‘Bugün beklemeyin’

31 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP ile İYİ Parti arasında sürdürülen ittifak görüşmeleri hız kazandı. CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, CHP-İYİ Parti cephesindeki gelişmeleri aktardı.

“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sordum. Birazdan CHP grup toplantısı var. Kılıçdaroğlu da Meclis’e girişinde sorumuzu yanıtladı. “Bugün bir görüşme beklemeyin” ifadesini kullandı. Bu konuya ilişkin detaya da girmek istemedi. Görüşmenin yarın gerçekleşeceğini söylemek mümkün gibi görünüyor. Neden? Perşembe günü PM toplantısı var. Cuma günü CHP liderinin KKTC’ye ziyaret gerçekleştireceğini öğrendik. Geriye sadece Çarşamba günü kalıyor.

Kulisler bir yandan da iki parti arasındaki görüşmelerde neler olduğuna dönük hareketli. Benim edindiğim genel çerçeve belirlenmiş ancak her iki taraf da birkaç pürüzün varlığından söz ediliyor. Bu pürüzlerin giderilmesi daha sonra liderlere bazı kararların bırakılması üzerinde duruluyor. Peki nasıl bir işbirliği? İYİ Parti cephesinden bazı illerde stratejik işbirliği ifadesi kullanılıyor ki daha önce bunun 9 ya da 12 il arasında olabileceği belirtiliyordu. Son edindiğim bilgilere göre bu işbirliğinin çerçevesi 4 – 5 ille sınırlı tutulabilir deniyor.

İYİ Parti kaynakların ifadesine göre sürecin iltihaplanmaması için, uzadıkça sıkıntı çıkabiliyor. Diğer yandan İYİ Parti ile CHP arasındaki işbirliği biraz daha genişlerse o noktada, CHP HDP arasındaki temaslar ve Cumhur İttifakı’nın daha önce genel seçimde kullandığı söylemler hatırlatılıyor, İYİ Parti’nin bundan zarar görmek istemediğinin altı çiziliyor. O nedenle kısıtlı bir ilden söz ediyoruz diyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.