Kılıçdaroğlu: MESAM’a kayyum suçtur

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ”Olağan kongresini yapmadan Kültür Bakanlığı MESAM’a kayyum atadı. Kanun ‘Önce uyaracaksınız’ diyor. Hiçbir uyarı yapılmadan MESAM Yönetim Kurulu, Kültür Bakanlığı’nın bir yazısı ile değiştiriliyor. Kültür Bakanlığı burada suç işlemiştir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

”Bütün demokrasilerde medya önemli bir güçtür. Medyanın temel özelliği gücü denetlemektir gücü alkışlamak değil tam tersine gücü sürekli halk adına sorgulamaktır.

”YEREL MEDYA ADETA SAHİPSİZ”

Bizde yaygın medyamız var Türkiye genelinde yayın yapan bir de yerel medya var. Yerel medya adeta sahipsiz. Bu medyanın büyük beklentileri var. 3 yıldır Basın İlan Kurumu ilanlarına zam yapılmadı. Geçinemiyorlar. Elbette ki yerel medyanın desteklenmesi lazım. İktidarın tutarlı adımlar atması lazım. Yerel medya üzerinden tasarruf yapmak demokrasiye zarar verir.

MESAM’A KAYYUM ATANMASI

MESAM diye bir örgüt var. Bir tüzüğü var yasal dayanağı var. Sanatı ve sanatçıyı desteklemeyen hiçbir iktidar yoktur dünyada darbe dönemleri hariç. Sanatı ve sanatçıyı yüceltmek her toplumun ortak amaçlarından birisidir. Sanatçının da hakları vardır bunların da korunması lazım. Bir özel yasa var bu yasaya dayandırarak MESAM diye bir sivil toplum kuruluşu oluşturulmuş vaziyette. Olağan kongresini yapmadan Kültür Bakanlığı MESAM’a kayyum atadı. MESAM Yönetim Kurulu görevden alındı. Sabah telefon ettim Kültür Bakanlığı’ndan size uyarı yazısı geldi mi? Hiçbir yazı gitmemiş. Yani kuralı takmıyor. Kanun ‘Önce uyaracaksınız, 1 ay içinde tekrar denetleyeceksiniz’ diyor. Hiçbir uyarı yapılmadan MESAM Yönetim Kurulu Kültür Bakanlığı’nın bir yazısı ile değiştiriliyor. Sordum dava açacak mısınız diye tabi dediler. Kültür Bakanı’na sormak isterim sen sanatı sanatçıyı korumakla yükümlüsün. Bir yere kayyum atarken yasanın dışına çıkamazsın. Açıkça Kültür Bakanlığı burada suç işlemiştir. Umarım kısa süre içinde yaptıkları bu hatadan geri dönmüş olurlar.

ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi toplumun hemen hemen her kesiminin karşı çıktığı bir uygulama. Konu gündeme gelir gelmez bir komisyon oluşturduk. Bütün şeker fabrikalarını gezeceksiniz dedik. Hepsi karşı hangi partiden olursa olsun. Şeker fabrikaları sıradan fabrikalar değildir. Özelleştirilmesine karşıyız. Özelleştirerek siz aslında bir anlamda cumhuriyetten intikam almaya çalışıyorsunuz. Şeker fabrikalarına sahip çıkmak demokrasiye cumhuriyete emeğe ve alın terine sahip çıkmak demektir. Gayet açık ve net başta Recep Bey Binali Bey olmak üzere soru soruyorum hangi uluslararası kuruluşlarla oturup bir anlaşma yaptınız ve bu metni neden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından gizliyorsunuz? Kiminle oturdunuz Türk şeker politikasının geleceğini belirlediniz? Binali Bey ‘Nişasta bazlı şekerlere kota getireceğiz’ diyor. Zaten var kota. Yüzde 15. Almanya’da yüzde 1,69. Bazı ülkelerde de yasak. Kansere obeziteye yol açıyor.
”TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞU ANDA BİR HUKUK DEVLETİ DEĞİL”

Türkiye Cumhuriyeti şu anda bir hukuk devleti değildir. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra BM’ye bir yazı gönderildi. Tutulanlara insanca davranmayacağım diyor. Kim söylüyor? Türkiye Cumhuriyeti hükümeti söylüyor? Adil biçimde yargılamayacağım diyor o maddeyi de askıya aldım diyor.

”GÜNAYDIN RECEP BEY…”

Erdoğan, ‘Eğer bir ülkede halk bunalmış ve ellerini semaya açarak, adalet çığlığı atar hale gelmişse, oradaki yargı sisteminde bir sorun var demektir’ diyor. Günaydın Recep Bey günaydın… Nihayet öğrenebildim. Yargı sisteminde bir sorun değil çok sorun var. Yargı yok adalet yok neden bahsediyorsun sen?

”15 YILDA BİR GRUP YABANCIYA ÖDENEN FAİZ 149 MİLYAR DOLAR”

Saraydaki zat da faizden şikayet ediyor. Yükselten zaten sensin. 15 yıldır ülkeyi yönetiyorsunuz. Vatandaşım söylediği söz faizci Tayyip. Son 15 yılda bir grup yabancıya Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin ödediği faiz 149 milyar dolar. 149 milyar doları çiftçiye mi emekliye mi verdiniz? Bir grup tefeciye veriyorsun. Vatandaş tefeci Tayyip demekte haksız mı? Haklı. Türkiye Cumhuriyeti devletini faizcilerden kurtarmak bizim boynumuzun borcudur. Bunu yapacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here