Kılıçdaroğlu: Tutuklama öncesi hazırlık yapıldı

CHP lideri Kılıçdaroğlu öncülüğünde başlatılan Adalet Yürüyüşü on ikinci gününe girdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nün 12. günü başladı. CHP lideri, yürüyüş öncesi kısa bir açıklama yaptı.

Maltepe Cezaevi’nde Enis Berberoğlu’na yönelik tutuklama kararı öncesinde hazırlık yapıldığına dair duyum aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu “Bu bizi derinden yaraladı ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu yürüyüşüne Bolu Dağkent mevkisinden devam ediyor.

Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünden…

12:13 Adalet yürüyüşçüleri 900 metre yüksekliğindeki Bolu Dağı’nda…

12:04 Ankara Kadın Platformu, “Eşitlik, özgürlük, barış için adalet istiyoruz” yazan bir pankartla yürüyüşe katıldı.

11:33 Yol üzerindeki üst geçitlerin birinden Türk bayrağı sarkıtan bir grup Rabia işaretleriyle yürüyüşü protesto etti. Yürüyüşe katılanlar ise “Adalet” sloganları ve alkışlarla cevap verdi. Yol kenarından Rabia işareti yaparak “AKP” diye slogan atan bir kişi korumalar ve polisler tarafından uzaklaştırıldı.

11:18 Yol üzerindeki Erdoğan posterleri, herhangi bir gerginlik yaşanmaması için otobüslerle perdelendi. Öte yandan İstanbul’a 226 kilometre kaldı.

10:28 Yürüyüş, Abant sapağında mola verdi. 12. günün etabına saat 11.00’de devam edilecek. İlk etapta 5.5 kilometre yüründü.

09:30 En kalabalık günlerinden birini yaşayan yürüyüşe katılım, yoldan eklenenlerle artıyor. Yaklaşık 10 bin kişi yürüyüşe katılıyor.

09:20 Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü”nün 12. günü başladı

09:13 Yürüyüş öncesi kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: Düşünün bir kişi yargılanırken, henüz karar verilmemiş ama Maltepe Cezaevi’nde oda hazırlanıyor. Odanın eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor. Ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor ve ona göre yer hazırlanıyor. Bu durum, yargı ile siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden birisi. Bizim bu yürüyüşümüze haklılık kazandıran en temel olaylardan birisi. Kararı yürütme organı belirliyor, mahkeme sadece dillendiriyor bunu. Bu bizi derinden yaraladı ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi. 12. gününde yolumuza devam ediyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.