Köşk’te gündem ‘F Klavye’

ABD’li elektronik devi Apple’ın Başkan Yardımcısı John Couch, yanındaki heyetle Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. 10.30’da başlayan görüşme, basına kapalı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Mayıs 2012’de teknoloji dünyasının kalbi kabul edilen Silikon Vadisi’ne düzenlediği ziyarette Apple CEO’su Tim Cook ile bir araya gelmiş ve ‘F Klavye’ ile her öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılmasını kapsayan ‘Fatih Projesi’ konuşulmuştu. Gül ve Couch’un, bugün yapacakları görüşmede tablet projesinin daha detaylı görüşüldüğü tahmin ediliyor.

Gül, iki gün önce Köşk’te internet dünyasının öne çıkan isimlerini davet etmiş, ntvmsnbc Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe’nin de aralarında bulunduğu konuklarla sohbet etmişti. Gül, Türkçe F klavyeli iPad’de yapılan hatanın hatırlatılması üzerine, ‘Cuma günü Apple’a hatırlatırım’ demişti.

8 MİLYAR TL’LİK PROJE
Tablet bilgisayar sektöründe iPad ile açık ara önde bulunan Apple’ın patronu Tim Cook, 8 milyar TL’lik tablet projesine büyük ilgi gösteriyor. Couch’un Gül’le yapacağı görüşmede, Türk öğrencilerin iPad kullanmasına yönelik planlarını sunduğu düşünülüyor.

Gül’ün Apple heyetiyle yapacağı görüşmede gündeme gelecek bir diğer konu, cep telefonlarında F klavyeye yer verilmesi konusuydu. Geçtiğimiz yıl yapılan görüşmelerin ardından Apple, Cumhurbaşkanı Gül’ün mobil cihazlardaki Türkçe karakter sıkıntısına eğilmişti. Şirket, kısa bir süre sonra iPhone’larda Türkçe karakterli Q, iPad tablet bilgisayarlarında ise F klavye uygulamasına geçmişti. Ancak iPad’lerdeki F klavyenin üç tuşunda hata yapılmıştı.

8 milyar TL’lik Fatih Projesi kapsamında, Türkiye’de 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerin tablet bilgisayar kullanması öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.