Kılıçdaroğlu, Fuat Avni’yi doğruladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dan, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalar geldi.

CNN Türk’e konuşan CHP liderine, ‘Fuat Avni’ tarafından gündeme getirilen “CHP kapatılacak” iddiası soruldu.

“Onunla ilgili bir hazırlık yapıldığını biz çok iyi biliyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “İddia doğru. Hazırlık yapıldığını, hazırlıkların kimler tarafından yapıldığını, bir kitabın basıldığını, yakın bir süreç içinde bu kitabın piyasaya sürüleceğini, bütün bunları biliyoruz. Bekliyoruz. Bunların hepsinin hesabını yargıda soracağız” yorumunda bulundu.

“DAVUTOĞLU’NUN HABERİ YOK”

Konuyla ilgili ayrıntılara girmek istemediğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Sizden şunu bilmenizi isterim; CHP üzerinden, iktidara yakın bir kanadın, Davutoğlu’nun büyük ölçüde bundan haberi yok, onu da biz biliyoruz. Davutoğlu bypas edilerek bunlar yapılıyor. Bütün bu ayrıntıları biliyoruz. Ben buradan Milli İstihbarat Teşkilatı’na çağrıda bulunuyorum. Bakın adı üstünde, Milli İstihbarat Teşkilatı ülkenin istihbaratı ile ilgili her türlü bilgi sizin elinizde, kişileri izlersiniz vesaire ama milli olmak zorundasınız. Eğer iktidara endeksli bir politika izlerseniz, sizin unvanınız milli olmaz gestapo olur.”

“DOĞRUDAN ERDOĞAN’A BİLGİ VERİYORLAR”

Başbakan Davutoğlu’nun çok şeyden haberi olmadığını yineleyen Kılıçdaroğlu, bazı bakanların Davutoğlu’nu “pas geçerek” doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdiklerini bildiğini söyledi.

Devletin içinde bir kaos olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Devletin iyi yönetilmediğini, neden söylüyorum ısrarla ‘başbakanlık koltuğu boş’ diye. Bu
gerçekler herkes tarafından biliniyor” ifadesini kullandı.

Yeri ve zamanı geldiği zaman bildikleri bu bilgilerin hepsini kullanacaklarını ve CHP ile ilgili bu tür iddiaların seçim yaklaştıkça artacağını bildiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Biz devleti, ne olduğunu bilmiyor muyuz Devletin çivisi çıkmış vaziyette” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun dikkat çeken diğer değerlendirmeleri şöyle:

– (“Muharrem Bey’i getirmek istemiyor musunuz?”) “Hayır, öyle bir niyetim yok. Muharrem Bey, çalışkan bir partilimiz dolayısıyla parlamentoda yine CHP’yi temsil edecek. Benim anlayışım çok farklı. ‘Rakip olanın kellesini keseceğiz, bir daha parlamentoya getirmeyeceğiz’ gibi bir düşüncem asla olamaz. Tam tersine genel başkanlarının görevleri arasında yeni genel başkan adaylarını yetiştirmektir. Bu, siyasetin doğasında olması gereken bir şeydir.
– “Önder Sav ve Deniz Baykal da ön seçime girecek.”
– “Hangi bölgeden seçime gireceğime henüz karar vermedik. İstanbul, Ankara ve İzmir’de birinci sıralara kadın aday, ikinci sıraya seçilenler ve üçüncü sıraya kontenjan adayları koyulacak.”

– (“Bu durumda üzerinizdeki sırada Sarıgül olacak, önseçimden gelirse. Bu sizi rahatsız eder mi?”) Aldığınız kararların arkasında duracaksınız. Önemli olan kişiler değildir, önemli olan ilkelerdir, partinin duruşudur.
Genel merkezin inşaatından bu yana partide beslenen Şero adlı kedinin yayın sırasında ekranda görünmesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Bu, trafoya girmeyen kedi” dedi
(“Hedef yüzde 35 oy” açıklaması ve yöneltilen eleştiriler hatırlatıldı) “AK Parti 2002’de yaklaşık yüzde 34 oyla iktidar oldu. Demek ki yüzde 35 ile iktidar olabiliyoruz. Şu çok önemli, Türkiye’nin yapısını, oyların dağılımını, siyasi partilerin yapısını 3 aşağı 5 yukarı tahlil ediyoruz. Yüzde 35’le biz, iktidar olacağımıza da inanıyoruz. Yüzde 35 oy, AKP’nin iktidar olamayacağını gösteriyor bize aynı zamanda. O nedenle koyduğumuz tercih, makul, mantıklı bir tercihtir. Bütün üyelerimizin de bu tercihe kilitlenmesini isterim, kilitlenmeliler. Buradan açık, net çağrı yapmak istiyorum onlara da yüzde 35’i aşacak bütün çabaları CHP’lilerin göstermesi lazım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.