Kongre’ye “Rusya Planı” freni

ABD Başkanı Barack Obama, canlı yayında Amerikan halkına seslenip ABD’nin Suriye’deki kimyasal silahlara ilişkin politikasını anlattı.

Kongre’den Suriye’ye askeri müdahale oylamasını ertemelerini istediğini belirten Obama, ‘geçen ay binden fazla kişinin ölümüne neden olan kimyasal silah saldırısının arkasında kesin olarak Suriye hükümetinin olduğunu’ söyledi.

ABD Başkanı, Suriye’nin kimyasal silah stoklarını imha edilmesi teklifinin uygulamaya geçirmesi konusunda ABD’nin Rusya ile ortak çalışabileceğini belirtti.

Obama, diplomasinin başarısız olması durumunda ABD’nin güç kullanma tehdidini elinde bulundurduğunu ekledi.

Beyaz Saray’da konuşan Obama, güç kullanılmasının iç savaşa çözüm getireceğine inanmadığı için Suriye’ye yönelik askeri müdahale çağrılarına uzun süre direndiğini söyledi.

ABD Başkanı, askeri müdahale konusunda fikrini değiştirmesinde 21 Ağustos’ta Şam yakınlarına düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırının etkili olduğunu ifade etti ve ekledi:

Obama, çatışmaların Suriye sınırının dışına taşması durumunda ‘bu silahların ABD’nin müttefikleri Türkiye, Ürdün ve İsrail’i de tehdit edebileceğini’ söyledi.

Kimyasal silah saldırısından Beşar Esad’ı sorumlu tutan Obama, “Esad’ın kimyasal silah personelinin, sarin gazını karıştırdıkları yere yakın bir saldırı düzenlediklerini biliyoruz. Kendi ordularına gaz maskesi dağıttılar. Daha sonra rejim kontrolündeki bir bölgeden, rejimin muhalif güçlerden arındırmaya çalıştığı 11 mahalleye roket fırlattılar” dedi.

‘ABD’nin ulusal güvenliğine tehlike oluşturuyor’

Obama, böylesi bir saldırının yalnızca uluslararası hukukun ihlali olmadığını aynı zamanda da ABD ulusal güvenliğine de tehlike oluşturduğunu söyledi.

“Dikkatli bir değerlendirme sonrasında” kimyasal silah kullanımına “hedefe odaklı askeri bir saldırıyla” cevap verme kararı aldığını belirten Obama, saldırı amacının Esad’ı kimyasal silah kulanmaktan caydırmak, rejimin kimyasal silah kullanma kapasitesini zayıflatmak ve uluslararası toplumun buna hoşgörü göstermeyeceğini kanıtlamak olduğunu dile getirdi.

Obama, “Başkomutan olarak benim değerlendirmem budur” dedi.

ABD Başkanı, ‘Amerikan postallarını Suriye’ye göndermeyeceğini’ ve Irak veya Afganistan’daki gibi ucu açık bir eyleme girmek istemediğini ifade etti.

‘Kongre’den oylamayı ertelemelerini istedim’

Rusya’nın Suriye’ye yönelik askeri müdahaleyi önleme amaçlı ortaya attığı öneriyi memnuniyetle karşıladığını belirten Obama, “Bu önerinin başarılı olacağını söylemek için henüz çok erken” dedi ve ekledi:

“Her tür anlaşma, Esad rejiminin yükümlülüklerine bağlı kalacağını teyit etmeli. Ama bu girişimin, güç kullanmadan kimyasal silah tedidini ortadan kaldırma potansiyeli var.”

Kongre’nin bu haftasonuna kadar Suriye’ye yönelik askeri müdahaleyi oylaması bekleniyordu. Ama Obama, son gelişmelerin ışığında Kongre’den oylamayı ertelemelerini istediğini belirtti:

“Diplomasi yolunu izlerken, Kongre liderlerinden güç kullanımına onay verilmesi için yapılacak oylamayı ertelemelerini istedim. Dışişleri Bakanı John Kerry’yi Perşembe günü Rus mevkidaşı ile görüşmesi için [Cenevre’ye] gönderiyorum. Ben de Devlet Başkanı Putin ile görüşmelere devam edeceğim.”

Fransa ve İngiltere ile de görüştüğünü ifade eden Obama, “Esad’ın kimyasal silahları teslim etmesi ve nihayetinde uluslararası denetim altında silahları imha etmesini öngören kararın BM Güvenlik Konseyi’nden geçmesi için Rusya ve Çin’le görüş alışverişinde olacağız” dedi. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here