Kırgızistan’da gelenler, gidenlerden farksız

Parlamentodan cumhurbaşkanlığını ve başbakanlığı vekaleten yürütme yetkisi aldığını söyleyen muhalif lider Kurmanbek Bakiyev, ülkede Haziran ayında seçime gidileceğini açıkladı.

Bakiyev, Kızgızistan’ın uluslararası anlaşmalarla kabul ettiği yükümlülükleri yerine getirmeye devam edeceğini söyledi ve ülkedeki Amerikan ve Rus askeri üslerinin statüsünün de dahil olduğunu vurguladı. Muhalefetin dün gece meydana gelen olaylardan sonra güvenlik konusuna öncelik vereceği bildiriliyor.

“MUHALEFET DEMOKRAT DEĞİL”

The Guardian yazarı Ian Traynor, Askar Akayev’in direniş göstermeden kaçmasından sonra iktidarı ele geçirenlerin despotlara karşı çıkan demokratlar olmadığını vurgulayarak, kavganın kökeninde bölgesel ve aşiret temelli farklılıklar yattığı yorumunu yaptı.

Olayların çığrından çıkabileceği konusunda uyaran Traynor, Rusya açısından olup bitenlerin bir kayıp olduğunu şöyle anlattı:

“Putin Büyük Rusya’yı geri getirme vaadiyle göreve geldi ancak bölgede Rus nüfuzunun en şiddetli erozyona uğradığı döneme imza attı. Putin’in sorunu demokrasinin kazançlarını Rusya’nın kaybı olarak görmesinden kaynaklanıyor.”

The Financial Times da önceki günkü yazısında bu karmaşa karşısında Moskova, Washington ve Pekin’in Kırgızistan’a karışmaması gerektiğini yazmıştı.

“SIRADAKİ AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN”

Daily Telegraph başyazısında, “Orta Asya kümesine giren bir tilki” örneğiyle Kırgızistan’ın Orta Asya ülkelerine örnek olacağını öne sürdü.

Avusturya’dan Der Standard, Askar Akayev’in devrilmesinin Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan liderleri için de kötü haber olduğunu yazarken, The Independent “Kırgızistan sınırını kapatan Özbekistan’da ise İslam Kerimov muhtemelen kaygıya kapıldı. Ancak ülkesi Orta Asya’nın en güçlü ordusuna sahip ve bir polis devleti gibi yönetiliyor” yorumunu yaptı.

The Times ise farklı bir öngörüde bilinarak Azerbaycan ve Ermenistan’ı “devrim öncesindeki diğer ülkeler” olarak niteledi.

KIRGIZİSTAN’IN STRATEJİK ÖNEMİ

– Kömür, doğal gaz, bizmut, kurşun, civa, çinko gibi zengin doğal kaynakları var
– Uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı için geçiş noktası
– İslami köktendinciliğin kök salmaya çalışıyor
– Çin’e sınır komşusu olan bu ülkede, ABD ve Rusya’nın birbirine 35 kilometre mesafede askeri üsleri var.

KIRGIZİSTAN İLE İLGİLİ BİLGİLER

– Başkenti: Bişkek
– Nüfusu: 4,822,166 ( 2002 tahmini)
– Ulusal Mozayik (%): Kırgız 52.4, Rus 18, Özbek 12.9, Ukraynalı 2.5, Alman 2.4, diğerleri 11.8
– Bölgeleri: 7 bölge ve 1 kent ; Batken Oblasty, Bishkek Shaary, Chuy Oblasty (Bishkek), Jalal-Abad Oblasty, Naryn Oblasty, Osh Oblasty, Talas Oblasty, Ysyk-Kol Oblasty (Karakol)
– Yaşam Ortalaması: 63.56 yıl, (kadın: 67.98 yıl, erkek: 59.35 yıl)
– Komşuları: Kuzey’de Kazakistan, doğu ve güneydoğuda Çin, güneyde Tacikistan ve Batı da Özbekistan
– Yüzölçümü: 198.500 km kare
– Dinler (%): Müslüman 75, Rus Ortodoks 20, diğerleri 5 
– Okur-Yazarlık (15 yaş ve üstü): erkek: 99, kadın: 96, toplam nüfus: 97 (1989)
– Tarıma uygun alan: yüzde 7
– Yönetim: Cumhuriyet
– Bağımsızlık günü: 31 Ağustos 1991
Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği: MOSKOVSKAYA 89  720001 BISHEK, Telefon (00 996-312) 22 60 21 – 22 78 82

İLGİLİ HABER: Ve Akayev devrildi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.