Köstebek asker 19 ay sonra mahkemede

Bugün başkent Washington yakınlarında bir askeri üste TSİ 16.00’da başlaması beklenen duruşmada, Manning’in askeri mahkemeye sevk edilip edilmeyeceği kararlaştırılacak. Bunun için yeterli kanıt olup olmadığı incelenecek.

WikiLeaks geçen yıl ABD Dışişleri Bakanlığı’nın diplomatik temsilcilikleri ile yaptığı iç yazışmaları içeren 250 bin kadar belgeyi yayınlamaya başlayınca yönetimin müttefikleri hakkında nahoş bazı yorumları da ortaya dökülmüştü.

Bundan önce de Irak ve Afganistan savaşları konusunda yaklaşık yarım milyon belge WikiLeaks’e sızdırılmış, Washington yönetimi bu durumun ulusal güvenliği tehlikeye attığını kaydetmişti.

‘Helikopter saldırısı’ ile başladı
Manning 2010 yılının Mayıs ayında tutuklandığında, Irak’ta istihbarat uzmanı olarak görev yapıyordu. Ancak tutuklanma gerekçesi başlangıçta, 2007 yılında bir Amerikan helikopterinin Irak’ta aralarında yabancı gazeteciler de olan bir düzine insanı öldürdüğü bir saldırının görüntülerini Wikileaks’e sızdırdığı iddialarıydı.

Manning’in diplomatik yazışmalarla ilişkilendirilmesi ise, eskiden bilgisayar korsanı olan Adrian Lamo’nun ihbarı ardından, bu yıl başlarında gündeme geldi. Lamo’ya göre, Manning kendisine bu belgeleri Lady Gaga şarkıları dinleyerek yazılabilir CD’lere indirdiğini anlattı.

Yarın 24 yaşına basacak olan Manning, şimdi aralarında ‘düşmana yardım’ın da olduğu 22 suçlama ile karşı karşıya. Düşmana yardım suçlaması için normalde ölüm cezası isteminde bulunulabiliyor, ancak savcılar müebbet hapis isteyeceklerini söylüyor.

Hücrede tutuluyordu
Manning’in yandaşları ise şimdiye kadarki gözaltı koşullarının zaten acımasız ve cezalandırma niteliğinde olduğunu savunuyor. Bu görüşe Uluslararası Af Örgütü ve Amerikan sivil haklar örgütü (ACLU) de destek vermişti.

Virginia’da bir donanma üssünün hapishanesine konan Manning, güvenlik gerekçeleri gösterilerek günde 23 saat hücrede tutulmuş, özellikle Mart ayında intihar edebileceği gerekçesiyle geceleri soyulup giysileri alınarak yatırılmıştı.

Bu durumun ortaya çıkması üzerine BM’nin işkenceyle mücadele sorumlusu bir soruşturma başlattı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley ise Manning’e muameleyi “saçma sapan” ve “aptalca” diye niteledikten sonra istifa etmek durumunda kaldı.

Maryland’deki Fort Meade Üssü’nde duruşma dolayısıyla sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Manning’in 19 aydır ilk kez kameralar önüne çıkacağı duruşma, halka açık. İsteyenler salona alınmak için kuyruğa giriyor.

Assange’dan açıklama
Amerikan makamları Manning ile Wikileaks kurucusu Julian Assange arasında da bağlantı kurmaya çalışıyor. Assange iki yılı aşkın süredir hakkındaki tecavüz suçlamaları karşısında İngiltere’den İsveç’e iade edilmesi talebine karşı hukuki mücadele yürütüyor.

Assange dava öncesinde yayınladığı açıklamada ise kendisi ve Manning’in bir casusluk komplosu kurduğu iddialarının ortaya atılmaya çalıştığını söyleyerek bunlara karşı çıktı.

‘Manning gerçekten WikiLeaks belgelerinin kaynağı iseyse tek başına yüzbinlerce kişinin hayatının iyiye gitmesini sağladı’ diyen Assange, belgelerin Orta Doğu’da dikta rejimlerinin son bulmasına, usülsüzlük ve işkencenin ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu savundu.

Obama yönetiminin Manning’e muamelesini ‘insanlık dışı ve aşağılayıcı’ diye niteleyen Assange, “ABD, kendi vatandaşları, ifade özgürlüğü ve kendi özünün aleyhine dönmüştür” dedi.

Manning’in davası konusunda Amerikan kamuoyundaki görüşler arasında büyük bir uçurum var. Kimilerine göre suçlamalar doğruysa, o ülkesine ihanet eden bir hain. Yandaşları için ise bilginin gizli tutulmaması gerektiğine inanan bir kahraman. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + five =